Wtorek, 19 września 2023

Piąta edycja Gdańskich Targów Książki, która odbywała się 15 do 17 września w Europejskim Centrum Solidarności zgromadziła rekordową liczbę 47 tys. czytelników. To o jedną trzecią uczestników więcej niż rok temu.

Tylko w targową sobotę Europejskie Centrum Solidarności odwiedziło 22,8 tys. osób. Z pewnością to zasługa miłośniczek literatury dla młodzieży, które tłumnie przybyły na spotkania z autorkami z wydawnictwa BeYa: Katarzyną Barlińską, Ludką Skrzydlewską, Moniką Marszałek, Moniką Ludką i Natalią Fromuth.

W tegorocznej edycji targów wzięło udział 100 wystawców prezentujących swoja ofertę na 85 stoiskach, odbyło się ponad 70 wydarzeń targowych.

Wśród targowych gości znaleźli się: Siergiej Lebiediew, Rebecca Makkai, Anders Sparring i Per Gustavsson, Cezary Łazarewicz, Mariusz Szczygieł, Mikołaj Grynberg, Inga Iwasiów, Anna Goc i Tomasz Słomczyński.

Jak wskazał Przemysław Czaja, rzecznik prasowy GTK, sprawdziła się formuła dyskutowania o sprawach bieżących.

“Bardzo dużo osób przyszło podyskutować o niezwykle istotnych społeczno-politycznych kwestiach, tak palących w okresie przedwyborczym. Mam tu na myśli spotkanie z Przemysławem Witkowskim [od red.: promocja książki „Faszyzm, który nadchodzi”], z Tuleją czy Manuelą Gretkowską. A z drugiej strony zakończyliśmy tę edycję rozmowami z Tomkiem Tyczyńskim i Katarzyną Groniec, którzy napisali książki absolutnie przeciw trendom i modzie literackiej, która też przecież jest zawsze obecna w literaturze. Książki niezwykle melancholijne, o odchodzeniu, cierpieniu, starości. Na ich spotkania przyszły osoby bardzo świadome, zaangażowane, już po lekturze książek i padały bardzo ciekawe pytania. Wydarzenie miało więc też swoje, powiedziałbym, “nietargowe” oblicze” – komentuje Przemysław Czaja, rzecznik prasowy GTK.

Jednym z pomysłów na rozwój jest dla organizatorów Targów Książki współpraca z innymi podmiotami. “Chcielibyśmy pielęgnować i rozwijać współpracę z ECS oraz miejskim projektem doskonalenia zawodowego gdańskich nauczycieli Kreatywna Pedagogika. Spotkania z nimi rozpoczynały nasze wydarzenie w tym roku. Łączyliśmy się też z Gdańskim Tygodniem Demokracji, już po raz drugi. Ideologicznie jesteśmy bardzo blisko, więc myślę, że te imprezy doskonale się uzupełniają i wzajemnie wspierają”.

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Gdansk.pl