Poniedziałek, 6 grudnia 2021
Rusza akcja #DobraKsiążka_DobryPrezent

Książki w domu to najbardziej udowodniony predyktor dobrego wykształcenia i sukcesu zawodowego. Dane z badań przeprowadzonych na 160 tysiącach osób z 31 krajów udowodniły szereg zależności. Po pierwsze, nastolatkowie, w których domu było minimum 80 książek osiągają w szkole lepsze wyniki niż dzieci z domów, gdzie książek nie ma [1].

– Korelacja między książkami w domu, a lepszymi wynikami w nauce to pewna oczywistość, bardziej zaskakuje inny element. – mówi Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, szefowa wydawnictwa Słowne. – Otóż badacze potwierdzili, iż ludzie wychowani w domach z książkami, którzy nie skończyli studiów, mają jako dorośli kompetencje czytelnicze, matematyczne i technologiczne na takim samym poziomie co absolwenci wyższych studiów pochodzący z domów gdzie było tylko trochę książek oraz mają te same kompetencje na wyższym poziomie od absolwentów uniwersytetów wychowanych w domach bez książek. To jednak mocno zaskakujące wyniki – pokazują one w sumie realną supermoc książek. Okazuje się, że biblioteczka w domu od dzieciństwa daje nam wyższe kompetencje (też matematyczne i techniczne!) niż dyplom uniwersytecki! – mocno podkreśla Deskur.

Posiadanie minimum 80 woluminów w domu jawi się zatem jako prywatny uniwersytet. Tymczasem 30% polskich rodzin nie ma w domu żadnej książki do czytania[2]. Powyższe dwa zdania zestawione ze sobą wzbudziły niepokój i reakcję. Stąd pomysł na akcję #DobraKsiążkaDobryPrezent.

– Wychowywałem się wśród książek. Jednym z pierwszych prezentów, które pamiętam było dwutomowe wydanie „Krzyżaków”. – mówi Irek Piecuch, partner DGTL, członek Rady Powierniczej FPC.  – Dla mnie domowa biblioteka jest synonimem domowego ciepła i relaksu. Dlatego święta są dobrym czasem na stworzenie lub powiększenie domowej biblioteki. Dotychczasowa współpraca DGTL i Fundacji zaowocowała już kilkoma inicjatywami. Wprowadziliśmy deputat książkowy dla całego zespołu: co kwartał każdy nasz pracownik może zamówić sobie książki o wartości 100 złotych. Jesteśmy już po trzeciej edycji i sami nie liczyliśmy na tak pozytywne przyjęcie.  Na naszych stronach publikujemy #RecenzjeDGTL czyli krótkie osobiste komentarze do książek, które polecamy. Dzisiaj, dzięki inspiracji ze strony Fundacji idziemy krok dalej. Razem uruchamiamy akcję #DobraKsiążka_DobryPrezent. Chcemy namawiać Polaków, by dawali sobie książki; pod choinkę, ale także na inne okazje. Oczywiście akcja ma formułę otwartą, zapraszamy wszystkich do włączania się – dodaje.

DGTL Kibil Piecuch i Wspólnicy S.K.A. jest kancelarią prawną, która angażuje się w wiele projektów społecznych. Poczynając od adoptowania dział sztuki w Muzeum Narodowym i wspierania młodych polskich artystów, po współpracę pro bono z fundacjami pracującymi w obszarze edukacji (Fundacja Koźmińskich), w obszarze neuroróżnorodnosci (Fundacja a/typowi) czy też w obszarze upowszechniania czytania (Fundacja Powszechnego Czytania).

Fundacja Powszechnego Czytania powstała jesienią 2018 roku. Pierwszym projektem FPC jest program „Książka na Receptę. Recepta na sukces”, czyli wprowadzenie do standardu pracy pediatrów, neonatologów, pielęgniarek i położnych w Polsce rekomendacji czytania i rozmowy z dzieckiem od najwcześniejszego wieku. W czasie pandemii Fundacja uruchomiła akcję #TerazCzasNaCzytanie namawiając rodziców, by odrywali dzieci od ekranów na rzecz książek. Efektem współpracy FPC z samorządami Krakowa, Wrocławia, Polską Izbą Książki i Fundacją Olgi Tokarczuk jest wydana wiosną 2021 roku publikacja „Supermoc książek. Poradnik upowszechniania”. Ten sam zespół poszerzony o wydawnictwo Nowa Era stworzył „Supermoc książek w przedszkolu. Jak rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci?”. Z kolei współpraca FPC z akredytowanymi ośrodkami doskonalenia nauczycieli zaowocowała projektem „Ratownicy czytelnictwa”, skierowanym do szkół i bibliotek. Fundacja otrzymała nagrodę „Zwyrtała” 2019 oraz zdobyła podium w kategorii Stowarzyszenie Roku w plebiscycie „Książka Roku Lubimyczytac allegro”.

FPC można wesprzeć, wpłacając darowiznę na konto 42 1600 1462 1871 2526 2000 0001 lub przez Patronite.pl

sekretariat@fpc.org.pl    www.fpc.org.pl    www.ksiazkanarecepte.pl   www.ratownicyczytelnictwa.pl

 

[1] Joanna Sikora, M.D.R.Evans, Jonathan Kelley, Scholarly Culture: How Books in Adolescence Enhance Adult Literacy, Numeracy and Technology Skills in 31 Societies, Social Science Research, , 2019 r, str 1-15.

[2] Stan Czytelnictwa w Polsce, Biblioteka Narodowa, 2020 r.

Podaj dalej
Autor: Fundacja Powszechnego Czytania