Poniedziałek, 20 września 2021

Znamy nazwiska twórców i twórczyń, którzy wezmą udział w programie rezydencji literackich dla pisarzy i pisarek oraz tłumaczy i tłumaczek Miasta Gdańska i Instytutu Kultury Miejskiej.

Jury w składzie: Aleksandra Szymańska (Instytut Kultury Miejskiej), Ana Matusevič (Instytut Kultury Miejskiej), Isabela Morska (Stowarzyszenie Unia Literacka) i Małgorzata Glasenapp (Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury) spośród zgłoszeń pisarzy i pisarek oraz tłumaczy i tłumaczek wyłoniło pięć osób, które w okresie od października do grudnia zamieszkają w Gdańsku, by tutaj żyć, tworzyć i szukać inspiracji.

Nabór skierowany był do autorów i autorek z Polski i Białorusi oraz tłumaczy i tłumaczek przekładających z języka słoweńskiego, ukraińskiego, albańskiego lub czeskiego. Po długich naradach, do rezydencji dla twórców i twórczyń z Białorusi, komisja postanowiła ostatecznie zaprosić aż trzy autorki.  

– Planowaliśmy tylko jedną białoruską rezydencję, ale z uwagi na panującą w Białorusi sytuację, podjęliśmy decyzję o jeszcze dwóch dodatkowych, trwających po miesiącu – mówi Ana Matusevič z Instytutu Kultury Miejskiej. Do Gdańska zaproszone zostaną: Hanna Yankuta, pracująca nad projektem poetyckim „Konstytucja”, Ksenia Kniazeva, zajmująca się badaniami nad współczesnym teatrem białoruskim, i Tatyana Statkevich, która będzie spisywała w formie książki swoje przeżycia z białoruskiego aresztu. Do rezydencji dla pisarzy i pisarek oraz tłumaczy i tłumaczek z Polski zaproszeni zostali Sylwia Chwedorczuk – literaturoznawczyni, edytorka, redaktorka i polonistka, pracująca nad biografią Marii Dąbrowskiej oraz Marcin Gaczkowski – tłumacz z języka ukraińskiego, pracujący aktualnie nad przekładem książki „Miasto” Waleriana Pidmohylnego. 

Rezydentom zostanie zapewnione mieszkanie w Śródmieściu Gdańska, otrzymają także wsparcie merytoryczne i logistyczne oraz honorarium w wysokości do 3000 zł brutto miesięcznie. Goście zostaną też włączeni w działalność Instytutu Kultury Miejskiej oraz poznają lokalne środowisko literackie.

Więcej szczegółów o programie rezydencji literackich w Gdańsku na stronie: www.literaryresidenciespoland.pl.

 Program „Rezydencje Literackie” realizowany jest w ramach współpracy z Krakowem (Krakowskim Biurem Festiwalowym) i Warszawą (Staromiejskim Domem Kultury) oraz Unią Literacką i Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury. Rezydencja dla twórców z Białorusi jest jednocześnie częścią programu Art Rezydencje – Białoruś, w którym od marca br. solidarnie współpracuje kilkadziesiąt organizacji kultury w całej Polsce, w tym Instytut Kultury Miejskiej.  

Podaj dalej
Autor: W, fot. Bartosz Bańka