Poniedziałek, 23 stycznia 2023

22 stycznia Bogusław Kierc, poeta, krytyk literacki, aktor, reżyser, pedagog, edytor utworów Rafała Wojaczka i dramaturg obchodził 80. urodziny. Z tej okazji wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński uhonorował jubilata Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

„Pańska wszechstronna osobowość artystyczna emanuje wyjątkową barwą w pejzażu polskiego teatru. Liczne jej odcienie odnajdujemy także w oryginalnej twórczości lirycznej oraz w mistrzowskiej eseistyce, traktującej o poezji i malarstwie” – napisał minister Gliński w liście gratulacyjnym skierowanym do jubilata.

Bogusław Kierc (ur. 22 stycznia 1943 r. w Bielsku-Białej) jest  autorem licznych tomów poetyckich i eseistycznych. Ostatnio wydał zbiory poezji „Osa”, „Rytmy albo wiersze stałe” oraz „Atrakcje i nieszczęścia dla chwilowo żywych” i tom esejów poświęconych poezji Juliana Przybosia – „Płomiennie obojętny (o chłopcu, który chciał być Bogiem)”.

W 1965 roku zagrał jedną z dwóch głównych ról (Krzysztofa Cedro) w filmie Andrzeja Wajdy „Popioły”. Debiut sceniczny aktora miał miejsce w 1967 roku na deskach wrocławskiego Teatru Współczesnego w przedstawieniu „Pluskwa” w reżyserii Jerzego Jarockiego.

Przez wiele lat wykładał na Wydziale Aktorskim i Lalkarskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu.

Jego wiersze można przeczytać m.in. w numerze 3/22 “Kwartalnika Literackiego Wyspa”.

 

Podaj dalej
Autor: W, fot. Danuta Kierc
Źródło: MKiDN