Piątek, 3 kwietnia 2020

Ruszyła kolejna edycja konkursu Mądra Książka Roku, wyróżniającego najlepsze wydane w Polsce książki popularnonaukowe.

Eksperci związani z organizatorami konkursu – Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Fundacją Popularyzacji Nauki im. Euklidesa – wybrali już 15 nominowanych pozycji: zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Wszystkie opowiadają o złożonych sprawach w przystępny sposób, podsycając głód poznawania, inspirując do własnych poszukiwań i refleksji, jednocześnie dbając o naukową prawdę.

Nominowane tytuły będą walczyć o kilka nagród. Wśród nich znajdzie się nagroda społeczności akademickiej UJ, nagroda redaktorów internetowego serwisu Mądre Książki (madreksiazki.org) oraz dwie nagrody przyznane przez grono doświadczonych jurorów: za Mądrą Książkę Roku 2019 oraz Mądrą Książkę dla Dzieci Roku 2019.

Głosowanie odbywa się na stronie internetowej krakow.wyborcza.pl a na swoich książkowych faworytów będzie można głosować do końca kwietnia.

Lista nominowanych książek

?David Reich, „Kim jesteśmy, skąd przyszliśmy. Kopalny DNA i nowa nauka o przeszłości człowieka”, Wydawnictwo CiS. Odkąd w 1977 r. opracowano pierwszą metodę odczytywania sekwencji DNA, zaczęły się pojawiać zupełnie nowe odpowiedzi na pytania o to, kim jesteśmy, a czasem i dokąd zmierzamy. Ale czy badania kodu genetycznego pomogą nam znaleźć odpowiedź na to, skąd pochodzimy? Książka to synteza najważniejszych odkryć o kopalnym DNA.

?Seth Mnookin, „Wirus paniki”, Wydawnictwo Czarne. Uzasadniona obawa czy brak wiedzy? Strach i emocje czy zdrowy rozsądek? Amerykański dziennikarz merytorycznie i klarownie rozkłada na czynniki pierwsze antyszczepionkowe fobie i ich źródła.

?Unni Eikeseth, „GPS mózgu”, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Opowieść o zwieńczonych Nagrodą Nobla badaniach małżeństwa Edvarda i May-Britt Moserów. Niezwykłe odkrycie norweskich naukowców podważyło wszystkie dotychczasowe teorie dotyczące zmysłu orientacji u ludzi i zwierząt.

?Artur Wójcik, „Fantazmat Wielkiej Lechii. Jak pseudonauka zawładnęła umysłami Polaków”, Wydawnictwo Napoleon V. Niestrudzenie zwalczający w sieci tzw. turbolechitów historyk podjął się wytłumaczenia, dlaczego książki o Wielkiej Lechii powinny leżeć na półkach oznaczonych plakietką „fantastyka”. I dlaczego być może to jednak nie Polacy wynaleźli koło, pokonali Aleksandra Wielkiego i władali jednym z największych imperiów w historii.

?Cordelia Fine, „Testosteron Rex. Mity płci, nauki i społeczeństwa”, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Historia płci i społeczeństwa, splatająca twierdzenia na temat ewolucji, mózgów, hormonów i zachowania, poszukująca odpowiedzi na trudne i nierzadko kontrowersyjne pytania o pozornie zawiłe nierówności płciowe.

?Frans de Waal, „Ostatni uścisk Mamy”, Wydawnictwo Copernicus Center Press. Z jednej strony ogromna porcja wiedzy, z drugiej – mnóstwo osobistych doświadczeń holenderskiego prymatologa ze zwierzętami. I dowody na to, że uczucia i emocje to nie tylko przymiot gatunku ludzkiego.

?Benjamin K. Bergen, „What the F. Co przeklinanie mówi o naszym języku, umyśle i nas samych”, Wydawnictwo Copernicus Center Press. – Słowa brzydkie wcale nie są bezużyteczne – przekonuje językoznawca i kognitywista. I tworzy własną etymologię wulgaryzmów, zauważając, że mają one własną gramatykę oraz rodzą się w innym miejscu mózgu niż nasza zwykła codzienna mowa.

?Ian Stewart, „Krótka historia wielkich umysłów. Genialni matematycy i ich arcydzieła”, Wydawnictwo Prószyński i S-ka. Jakie były ostatnie słowa Archimedesa? Z kim pojedynkował się Girolami Cardamo? Jaki sport uprawiał Alan Turing? Odpowiedzi poznamy w przedstawionych przez Stewarta biogramach przedstawiających ludzi, a nie tylko ich osiągnięcia.

?Adam Rutherford, „Księga ludzi. Opowieść o tym, jak staliśmy się nami”, Wydawnictwo Prószyński i S-ka. Myślimy o sobie często jako o istotach dość wyjątkowych, ale czy tak jest rzeczywiście? Nad cechami współdzielonymi ze zwierzętami i różniącymi nas od nich pochyla się jeden z brytyjskich genetyków.

?Krzysztof Rejmer, „Zapomniana historia nauki. Panny apteczkowe, znachorzy i kołtuny”, Wydawnictwo Naukowe PWN. Nieznane fakty naukowe i epizody z życia dawnych wizjonerów mogą bawić, mogą też przerażać. Na pewno jednak pozwalają wyciągnąć wnioski o tym, jak próbować zawojować świat nauki, a czego lepiej nie próbować.

?Gerda Raidt, „Śmieci”, Wydawnictwo Babaryba. Przewodnik po świecie zużytych przedmiotów, który pokazuje, jak oduczyć się schematycznego myślenia i zacząć działać. Bo śmieci zostawiamy wszędzie, nawet w przestrzeni kosmicznej.

?Marcin Jamkowski, Maciej Szymanowicz, „Wielcy naukowcy”, Wydawnictwo Dwukropek. Przystępnie podane historie, które doprowadziły do najważniejszych naukowych odkryć, i przybliżenie sylwetek wielkich światowych umysłów. Inspiracja dla najmłodszych.

?Naeil deGrasse Tyson, Gregory Mone, „Astrofizyka dla młodych zabieganych”, Wydawnictwo Insignis Media. Czy Superman mógł zobaczyć śmierć swojej macierzystej planety, będąc dorosłym już człowiekiem na Ziemi? A czy bita śmietana opadająca na dno szklanki wraz z napojem to argument za tym, że w kosmosie obowiązują te same prawa fizyki? Książka z odpowiedziami na wiele nurtujących młode umysły pytań.

?Karolina Bąkowska, Asia Gwis, „Niesamowity wszechświat”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia. Istotą nauki jest nie tylko obserwować, ale też rozumieć to, na co się patrzy – z takiego założenia wyszły autorki, pozwalając młodemu czytelnikowi przejść od zachwytu nad rozgwieżdżonym niebem do pojmowania natury oglądanych ciał niebieskich.

?Katarzyna Radziwiłł, Joanna Czaplewska, „Historia kobiet”, Wydawnictwo Muchomor. Matki, władczynie, kucharki, wojowniczki, żony, pracownice – merytoryczna opowieść o kobietach, które ukształtowały świat, jaki znamy. Pozycja dla dziewcząt, dla chłopców, dla ludzi.

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: https://krakow.wyborcza.pl