Poniedziałek, 6 marca 2023
Warszawskie Nagrody „Stołka” i „Nogi od stołka”

Biblioteka Narodowa została nominowana do Nagrody „Stołka”, którą organizują „Gazeta Stołeczna” i „Tygodnik Warszawa”, warszawskie dodatki „Gazety Wyborczej”. Jest to 16. edycja tej Nagrody.

W informacji zamieszczonej w „Tygodniku Warszawa” z 3 września czytamy: „w 2022 roku do użytku oddano przebudowany gmach biblioteki przy Polu Mokotowskim. Inwestycja pochłonęła ponad 41 mln zł, z czego 22 mln pokryła unijna dotacja. Wnętrza czytelni, wykończone ciemnym drewnem, miedzią i surowymi arkuszami blachy nierdzewnej, mogą budzić skojarzenia z kościołem albo operą. Dawny dziedziniec zagospodarowano na nową czytelnię, skąd przez ogromne przeszklenie widać jabłonie i grusze. Wykonawcą prac była firma Prochem, a remont zaprojektowało wybrane w konkursie konsorcjum pracowni architektonicznych Konior Studio oraz Sokka”.

Pozostałe nominacje do Nagrody „Stołka” otrzymali: Małgorzata Dudek-Grzegorzewska – „miejska ogrodniczka”, dzięki której „Warszawa kwitnie teraz oszałamiająco”, Grupa Zasoby i jej założycielka Zofia Jaworowska „za niezwykle skuteczną, całkowicie oddolną i spontaniczną akcję niesienia pomocy lokalowej i materialnej uchodźcom z Ukrainy”, Natalia Panczenko, „jedna z liderek społeczności ukraińskiej w stolicy”, Daniel Petryczkiewicz „za codzienną pracę na rzecz środowiska naturalnego oraz odwagę głośnego mówienia o degradacji terenów zielonych na południe od Warszawy”, oraz Zenobia Żaczek, wieloletnia działaczka Komitetu Obrony Praw Lokatorów.

Nagrodę „Stołka” przyznaje się kandydatowi, który w minionym roku zasłużył się dla Warszawy i jej mieszkańców, a „Nogę od Stołka”, temu kto im zaszkodził, bo równolegle ogłoszono sześć nominacji do „Nogi od Stołka”, odwrotności nagrody „Stołek”, którą „przyznaje się” za działania szkodliwe dla mieszkańców stolicy.

Kandydatury do „Stołków” i „Nóg od Stołka” – ludzie i wydarzenia – zgłaszali dziennikarze warszawskiej edycji „Gazety Wyborczej”, którzy pisali o nich w minionym roku. Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń podczas redakcyjnej dyskusji wyłoniono po sześciu nominowanych w każdej kategorii. Laureatów wybiera się w głosowaniu, w którym wezmą udział wszyscy dziennikarze. Swój „Stołek” i „Nogę od Stołka” wskażą też czytelnicy w głosowaniu internetowym, które trwa do 11 marca na warszawa.wyborcza.pl.

Warszawskiego bohatera i antybohatera roku poznamy pod koniec marca.

 

Podaj dalej
Autor: (fran), fot. Paweł Morawiec, Biblioteka Narodowa