Piątek, 29 września 2023
Powstanie też nowy oddział w Polsce

Goethe-Institut zamknie w najbliższych latach dziewięć ze 158 instytutów i planuje redukcję zatrudnienia, co dotknie 130 pracowników w międzynarodowej sieci. Również w siedzibie instytutu w Monachium nastąpią zmiany.

Działania te wpisują się w nową koncepcję, zgodnie z którą kierownictwo Goethe-Institut chce w przyszłości zainwestować więcej pieniędzy w prace kulturalne, językowe i informacyjne przy mniejszym budżecie. Ponadto Goethe-Institut chce zwiększyć swoje zaangażowanie w niektórych częściach świata – na przykład w Europie Środkowo-Wschodniej, na Kaukazie, na południowym Pacyfiku i w niektórych częściach USA.

W związku z tym zamknięcie dotyczy lokalizacji Instytutu Goethego w Bordeaux, Kurytybie (Brazylia), Genui, Lille, Osace, Rotterdamie, Trieście, Turynie i Waszyngtonie, a także biura łącznikowego w Strasburgu.

Z kolei inne lokalizacje mają zostać zmniejszone, zmienione lub połączone.

Natomiast w Polsce ma zostać otwarty trzeci już oddział, po Warszawie i Krakowie.

Nowe oddziały Instytutu powstaną w Mołdawii oraz w USA.

Pod koniec 2022 roku komisja budżetowa Bundestagu przeznaczyła 14 mln euro na działalność Goethe-Institut. W nadchodzącym roku kierownictwo instytutu spodziewa się redukcji budżetu o 3,3 proc.

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Zeit