Poniedziałek, 3 października 2022

PIW przedstawia dwa różne, ale uzupełniające się tytuły dotyczące propagandy białoruskiej i rosyjskiej w trakcie kryzysu emigracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. Maciej Pieczyński analizuje przekazy medialne na Białorusi i w Rosji, a Jakub Maciejewski przygląda się treściom pojawiającym się w polskich środkach masowego przekazu. Z obu opracowań wyłania się obraz daleko wychodzący poza kryzys imigracyjny, autorzy obnażają mechanizmy, w jaki sposób rosyjskie i białoruskie służby wpływają na opinię publiczną.

Maciej Pieczyński w książce “Granica propagandy” zebrał wiadomości i cytaty z dosłownie setek białoruskich i rosyjskich stron internetowych, programów telewizyjnych, czasopism i wszelkich innych form komunikacji masowej. Materiały te poddał wnikliwej analizie. Motywy „demokratycznego kolonializmu” Zachodu, oskarżanie Polski o faszyzm, dziedzictwo Rzeczpospolitej przedstawiane jako „imperium zła”, doskonale dobrane studia przypadków, groźby Ryhora Azaronaka wobec Polski – wszystko to układa się w spójną wizję systemu kłamstwa, które ma kształtować umysły białoruskiego i rosyjskiego społeczeństwa.

Dr Maciej Pieczyński jest politologiem, rusycystą i ukrainistą, współpracuje z tygodnikiem „Do Rzeczy”. 

 

W książce “Wewnętrzny front” Jakuba Maciejewskiego pisze o operacji „Śluza” –  dowiezieniu nad polską granicę imigrantów, przygotowaną przez białoruskie służby w celu destabilizacji Polski, Litwy i Łotwy oraz przekazach dotyczących wywołanego operacją kryzysu w polskich mediach. Autor zanalizował setki doniesień w internecie, prasie, stacjach radiowych i telewizyjnych, z których tylko niektóre dało się zweryfikować. Ogromna część okazuje się efektem starannie zaplanowanego przekazu propagandowego Białorusi. Z książki wyłania się obraz, w jaki sposób Rosja i Białoruś, korzystając ze sfery wolności państw demokratycznych, kształtują opinię publiczną tak, aby ta domagała się decyzji szkodliwych dla Polski a zgodnych z celami tajnych służb tych reżimowych państw.

Jakub Maciejewski jest współpracownikiem tygodnika „Sieci”, portalu wPolityce.pl, związany z  dwumiesięcznikiem „ARCANA”. Autor książki “Ludzie czerwonego mroku”.

10 października w księgarni przy ul. Foksal 17 odbędzie się spotkanie z dr. Maciejem Pieczyńskim, Arletą Bojke – reporterką i korespondentką wyspecjalizowaną w tematyce wschodniej oraz dr. Szymonem Kardasiem – analitykiem z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Podaj dalej
Autor: PIW