Piątek, 16 października 2020
!!!Dodatkowy termin szkolenia!!!
W związku z dużym zainteresowaniem szkoleniem “Granice ingerencji. Zagadnienia obróbki językowej tekstu i towarzyszące im obawy redaktorów” uruchomiliśmy zapisy na dodatkowy termin 21.10.

Redaktorzy językowi nieraz chcieliby naprawić jakiś fragment tekstu autorskiego. Obawiają się jednak, że gdy to zrobią, naruszą zarówno jego swoistość, czyli oryginalność, jak i dobre obyczaje zawodowe. Można tu widzieć jedne z najczęstszych i najpoważniejszych wątpliwości, z którymi musimy się mierzyć w pracy. Bywa zresztą, że niezależnie od tematyki redagowanego tekstu.

Program szkolenia

 1. Dwupoziomowość normy językowej a jej konsekwencje dla redagowanego tekstu.
  a) Różnice między innowacjami a zmianami językowymi.
  b) Przesłanki pomocne w wyborze wariantu.
 2. Plusy i minusy stylu autorskiego.
  a) Sfery wolne od preferencji autorskich – prawda czy fałsz?
  b) Kryteria oceny indywidualizmów językowych.
  c) Najczęstsze sposoby asekuracji.

3. Redakcja (nie)przypadkowego felietonu jako przykład pracy nad tekstem autorskim.

 1. Pytania uczestników szkolenia.

 

Szkolenie poprowadzi dr Tomasz Karpowicz – językoznawca, dr nauk humanistycznych, pracownik naukowy Zakładu Edytorstwa i Stylistyki Instytutu Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2004–2006 sekretarz Komisji Ortograficzno-Onomastycznej Rady Języka Polskiego. Autor kilku słowników ortograficznych i wielu artykułów poświęconych współczesnej polszczyźnie. W latach 2007-2009 kierownik specjalizacji edytorsko-wydawniczej na Wydziale Polonistyki UW. Współpracuje z wieloma warszawskimi wydawnictwami.

Termin szkolenia: 21 października,  w godz. 10-15.30

Koszt udziału jednej osoby: 500 zł +23% VAT (koszt obejmuje: udział w szkoleniu online, materiały szkoleniowe i certyfikat uczestnictwa w pliku pdf). Przy zgłoszeniu minimum 3 osób z ramienia jednej firmy koszt uczestnictwa dla 1 osoby wynosi 450 zł + VAT.

Formularz zgłoszeniowy do pobrania:

doc: formularz_Granice_ingerencji_21_10_2020

Kontakt w sprawie szkoleń:

Ewa Zając:  ewa_zajac @rynek-ksiazki.pl
Ewa Tenderenda-Ożóg:ewa @rynek-ksiazki.pl

tel. 22 828 36 31

Podaj dalej