Wtorek, 19 września 2017
Od 1987 roku szef wydawnictwa Iskry

Niecodzienny jubileusz obchodzi Wisław Uchański. Przed trzydziestu laty objął kierownictwo wydawnictwa Iskry i od tego czasu sprawuje nieprzerwanie tę funkcję. Podczas wieczoru promocyjnego najnowszej książki Iskier zatytułowanej „Wyspiański. Dopóki starczy życia” autorstwa Moniki Śliwińskiej, jaki odbył się w poniedziałek 18 września w Pałacu Rzeczpospolitej w Warszawie, w którym przechowywane są szczególnie cenne zbiory Biblioteki Narodowej, o tym fakcie poinformował Tomasz Makowski, dyrektor narodowej książnicy.

– Mija 30 lat kierowania wydawnictwem Iskry przez Wiesława Uchańskiego. Serdecznie mu gratuluję! Zdradzę też, że Wiesław wkrótce skończy 70 lat – powiedział Tomasz Makowski, co spotkało się z wielkim aplauzem publiczności. Dla takiej reakcji warto było to powiedzieć – stwierdził dyrektor BN.

– Akt powołania mam z datą 21 września 1987 roku, natomiast wiedziałem o tym, że już jestem dyrektorem wydawnictwa kilka dni wcześniej, bo „pisał się” ten akt mianowania z podpisem prof. Aleksandra Krawczuka, ówczesnego ministra kultury i sztuki, który mi go wręczył. Wiadomo jednak, że rzeczywistym decydentem był Biały Dom czyli siedziba PZPR. Prof. Krawczuk wręczał mi nominację w swoim gabinecie w ministerstwie, ale z pewnym obrzydzeniem, ponieważ chyba nie był zadowolony z tej decyzji, jednak teraz jest moim bardzo bliskim przyjacielem. Następnie zostałem „intronizowany” w Iskrach przez dyrektora  Departamentu Kadr w Ministerstwie i zastępcę kierownika Wydziału Propagandy i Kultury Komitetu Warszawskiego PZPR, którym był wówczas Kazimierz Molek – opowiedział wzruszony jubilat Bibliotece Analiz.

Wydawnictwo Iskry swą nazwą nawiązuje do ukazującego się przed wojną, w latach 1923–1939, tygodnika „Iskry” oraz do znanej serii książek „Biblioteka Iskier”.  Iskry jako wydawnictwo powstały w 1952 roku, kiedy wydzieliły się z wydawnictwa Książka i Wiedza. Od 1992 roku wydawnictwo jest oficyną prywatną, której prezesem jest Wiesław Uchański. Jego poprzednikami byli:  Celina Milska (1952-1958), Jerzy Wittlin (1958-1969), Ignacy Gajewski (1969-1976) i Łukasz Szymański (1977-1987).

Wydawniczy dorobek Iskier to ponad 6 tys. tytułów w łącznym nakładzie przekraczającym 170 mln egz. Siedzibą Iskier w latach 1952–2014 było dawne mieszkanie Tadeusza Boya-Żeleńskiego, gdzie stworzono Salon Boya, w którym przechowywane były pamiątki po słynnym tłumaczu, krytyku i pisarzu. Był on wizytówką wydawnictwa, a organizowane w nim spotkania, w tym z młodzieżą szkolną, cieszyły się dużym powodzeniem. W 2014 roku wydawnictwo zmuszone było jednak opuścić kamienicę przy ul. Smolnej 11 i obecnie Salon, w związku z przeprowadzką, już nie istnieje.  Pozostaje tylko wirtualna wycieczka do dawnej siedzibie Iskier .

http://iskry.com.pl/wirtualnie/tour.html

W nowej siedzibie przy al. Wyzwolenia 18 dzięki staraniom i pasji kolekcjonerskiej Wiesława Uchańskiego w dalszym ciągu jest prezentowana niezwykła kolekcja pamiątek literackich i antyków.

(Na zdjęciu od lewej: Wiesław Uchański, Monika Śliwińska i Tomasz Makowski, foto PD)

 

Podaj dalej
Autor: (fran)