Czwartek, 8 listopada 2018
Film produkcji Prószyński Media

We wtorek 27 listopada o godz. 20:00 w kinie Muranów w Warszawie (ul. Andersa 5) odbędzie się premiera filmu o Stanisławie Grzesiuku.
To dokument – nie tylko o samym Grzesiuku, ale przede wszystkim o tym, jak bardzo syn stolicy jest ważny dla różnych ludzi tu i teraz. Gdyby ktoś postawił mu pomnik, zapewne by go zburzył. Dlatego ten film nie jest hymnem ku czci Grzesiuka. Syn ulicy tego nie potrzebuje. Poczucie humoru i bandżola, którą którą pieszczotliwie nazywał “drewnem”, pomogły mu przetrwać obóz koncentracyjny i stały się pocieszeniem w śmiertelnej chorobie. Jego książki i piosenki, a także niezwykła siła charakteru i radość życia, do dziś inspirują starych i młodych. W roku setnej rocznicy urodzin barda Czerniakowa poznajemy go nie tylko oczami rodziny i przyjaciół, ale również ludzi, dla których Grzesiuk jest ważny tu i teraz.

„Grzesiuk. Ferajna wciąż gra”
reż. Jarosław Wiśniewski
produkcja: Prószyński Media sp. z o.o.
występują:
Izabela Laszuk – wnuczka Grzesiuka, pomysłodawczyni wznowienia jego trylogii w wersji bez cenzury.
prof. Józef Rurawski – serdeczny przyjaciel Grzesiuka.
Eugeniusz Śliwiński – były więzień obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen, w którym przebywał Grzesiuk.
Jan Emil Młynarski i Warszawskie Combo Taneczne – twórcy płyty “Sto lat panie Staśku!”.
Bartosz Janiszewski – autor biografii “Grzesiuk. Król życia”.
Bogusław Poniatowski – lutnik, renowator bandżoli Grzesiuka.
Adam Borkułak – lider formacji Kapiszony z Olsztyna, występującej w 2018 r. na Festiwalu Grzesiuka.

Bilety – 20 zł
Stanisław Grzesiuk (1918–1963) – pisarz, pieśniarz, zwany bardem Czerniakowa. Urodzony w Małkowie koło Chełma. Od drugiego roku życia mieszkał w Warszawie, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W trakcie okupacji aresztowany i wysłany na roboty przymusowe do Niemiec, następnie do obozów koncentracyjnych. W lipcu 1945 roku wrócił do kraju; leczył się na gruźlicę płuc, która była konsekwencją pobytu w obozie. Autor autobiograficznej trylogii „Boso, ale w ostrogach”, „Pięć lat kacetu”, „Na marginesie życia”. Pochowany na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Obok Stefana Wiecheckiego zaliczany do grona najbardziej zasłużonych twórców kultury warszawskiej ulicy.