Poniedziałek, 27 listopada 2023

Pisarka Hanna Kondratiuk została laureatką Nagrody Literackiej im. Jerzego Giedroycia za najlepszą książkę prozatorską w języku białoruskim wydaną w ubiegłym roku.

Uhonorowano ją za publikację “Na skraju starego lasu. Historie mieszkańców Puszczy Białowieskiej”.

Hanna Kondratiuk (właściwie Anna Kondratiuk-Świerubska) pochodzi z Kotłówki na Podlasiu. Od 1993 roku współpracuje z Tygodnikiem Białorusinów w Polsce „NIWA”. Jej reportaże i książki były tłumaczone na język polski oraz angielski. „Białoruskie słowo pisarki i nieustającej podróżniczki Hanny Kondratiuk, zawsze jest żywe, barwne, nasycone dźwiękami i zapachami rodzimej ziemi… Nowa książka Hanny Kondratiuk również jest fascynująca. Autorka, wraz z galerią barwnych bohaterów, prostych i zarazem metafizycznych historii, zabiera czytelnika w podróż poprzez nieprzeniknione tajemnice życia.” – tak napisał o książce „Na skraju starego lasu. Historie mieszkańców Puszczy Białowieskiej” Uładzimir Arłoŭ.

Czytaj więcej na: https://www.gdansk.pl/wiadomosci/Bialoruska-Nagroda-im-Jerzego-Giedroycia-W-Gdansku-poznamy-laureata,a,253866

Drugie miejsce zajął Sciapan Sturejka za książkę “Pasażerowie statku Tezeusza”.

Trzecią nagrodę zdobył Siarhiej Leskieć za “Szept”.

W finale tegorocznej edycji, poza laureatami, znaleźli się: Aleh Daškievič z książką “Z lotu ptaka”, Ina Snarskaja z książką “Zaczarowany skarb” oraz Maks Ščur z książką “Tam, gdzie nas nie ma”.

Wybory dokonało jury w składzie: Andrej Chadanovič, Katarzyna Drozd-Urbańska, Cichan Čarniakievič, Eva Viežnaviec (Sviatlana Kurs) i Siarhiej Kavalou.

Białoruska Nagroda im. Jerzego Giedroycia przyznawana jest od 2012 roku. Jej organizatorami są Białoruski PEN i Międzynarodowy Związek Pisarzy Białoruskich. Pośród laureatów ubiegłych lat znajdują się tak uznani twórcy, jak Uładzimir Niaklajeu, Viktar Kaźko, Ihar Babkou i Eva Viežnaviec. W zeszłym roku zwycięstwo odniósł dziennikarz Radia Swaboda, Siarhiej Abłamiejka – doceniono jego książkę “Nieznany Mińsk. Historia zniknięcia. Księga pierwsza”.

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: PAP