środa, 30 czerwca 2021
Maria Deskur: "To widomy znak, że nasza walka ma sens"

Do Rady Fundacji Powszechnego Czytania dołączyły nowe wydawnictwa: HarperCollins, Karakter i Powergraph.

„Współpraca wokół upowszechniania jest ważnym, potrzebnym i odpowiedzialnym przedsięwzięciem, dlatego chcieliśmy stać się częścią tego prężnego środowiska” – powiedziała Sylwia Sosińska z wydawnictwa HarperCollins.

„Doceniamy dotychczasowe działania Fundacji, zgadzamy się, że podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce jest jednym z fundamentalnych wyzwań naszego kraju, i że skutki niezaangażowania są dużo poważniejsze niż ‘tylko’ słabe wykształcenie” – podkreślają Magdalena Hajduk-Dębowska i Małgorzata Szczurek z wydawnictwa Karakter.

„Jako przedsiębiorczyni lubię brać sprawy w swoje ręce i to mnie łączy ze środowiskiem FPC – nie czekamy na to, że ‘ktoś’ sprawę czytelnictwa w Polsce załatwi. Działamy!”  – podsumowuje Katarzyna Sienkiewicz-Kosik, wydawnictwo Powergraph.

„Fundatorów FPC łączy poczucie odpowiedzialności za przyszłość Polski. Bez podniesienia poziomu czytelnictwa pozbawimy Polskę i jej przyszłe pokolenia kompetencji przyszłości. Nie angażujemy się dla siebie – angażujemy się z myślą o przyszłości polskiego PKB” – mówi Włodzimierz Albin, przewodniczący Rady Fundacji.

„Współpraca jest jedną z zasad statutowych Fundacji. Dołączenie trzech kolejnych wydawców to ogromna radość; widomy znak, że nasza walka ma sens, i że potrafimy współpracować, to naprawdę dodaje skrzydeł” – dodaje Maria Deskur, Prezeska Fundacji.

Pierwszym projektem Fundacji Powszechnego Czytania był program „Książka na Receptę. Recepta na sukces”, której esencją jest wprowadzenie do standardu pracy pediatrów, neonatologów, pielęgniarek i położnych w Polsce rekomendacji czytania i rozmowy z dzieckiem od najwcześniejszego wieku.

W czasie pandemii Fundacja uruchomiła akcję #TerazCzasNaCzytanie namawiając rodziców, by odrywali dzieci od ekranów na rzecz książek.

Efektem współpracy FPC z samorządami Krakowa i Wrocławia jest publikacja „Supermoc książek. Poradnik upowszechniania”. Fundacja otrzymała nagrodę „Zwyrtała” oraz zdobyła podium w plebiscycie „Książka Roku Lubimyczytac Allegro”.

Fundacja Powszechnego Czytania powstała jesienią 2018 roku dzięki współpracy firm z rynku książki: Adamada, Agora, Aromat Słowa, Bosz, CHBeck, Egmont, Garmond Press, Lexicon, Media Rodzina, Muza, Nowa Ewa, Polarny Lis, Polska Izba Książki, Rebis, Wydawnictwo Dwie Siostry, Zakamarki, Zielona Sowa, Znak. W 2020 roku do Fundacji dołączyły firmy Platon i Muchomor.

Fundację można wesprzeć, wpłacając darowiznę na konto 42 1600 1462 1871 2526 2000 0001.

Fundacja otwarta jest na przyjmowanie kolejnych sprzymierzeńców. Kontakt: sekretariat@fpc.org.pl

www.fpc.org.pl

www.ksiazkanarecepte.pl

Podaj dalej
Autor: ET