środa, 28 lutego 2024
Wieczór Europy Środkowej: Kundera – Hrabal

W czwartek 7 marca o godz. 19 w Mazowieckim Instytucie Kultury przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie odbędzie się doroczny wieczór poświęcony wybitnemu czeskiemu twórcy – Bohumilowi Hrabalowi, zorganizowany w 56. rocznicę jedynego w Polsce spotkania autorskiego pisarza.

Będą rozmawiać: Marek Bieńczyk, Andrzej S. Jagodziński i Aleksander Kaczorowski, teksty przeczyta Magdalena Popławska.

7 marca 1968 roku doszło do jedynego w Polsce spotkania autorskiego Bohumila Hrabala. Wydarzenie odbyło się w budynku przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie, tym samym, w którym dzisiaj mieści się Mazowiecki Instytut Kultury. Po spotkaniu wyświetlono film „Pociągi pod specjalnym nadzorem”, nakręcony na podstawie opowiadania Bohumila Hrabala. W miesiąc później ten obraz zdobył nagrodę Oscara. Klimat tamtego spotkania oraz postać i utwory czeskiego pisarza organizatorzy przypominają od kilku lat co roku w marcu, zapraszając do rozmowy tłumaczy i znawców literatury polskiej i czeskiej, pisarzy, artystów, twórców filmowych i teatralnych.

W tym roku uczestnicy spotkania przyjrzą się jego związkom z Milanem Kunderą, czesko-francuskim powieściopisarzem, autorem eseju „Zachód porwany albo tragedia Europy Środkowej”(1984), wydanego w Polsce po raz pierwszy w 2023 roku. O tym, jak idea środkowoeuropejska czeskiego pisarza wpłynęła na historię Europy i czy jest wciąż aktualna w dobie rosyjskiej agresji na Ukrainę będą rozmawiać dwaj wybitni tłumacze i znawcy twórczości autora „Nieznośnej lekkości bytu” ─ Markiem Bieńczykiem i Andrzejem S. Jagodzińskim. Rozmowę będzie prowadzić Aleksander Kaczorowski – pisarz, tłumacz literatury czeskiej i autor biografii Bohumila Hrabala. Fragmenty eseju Milana Kundery przeczyta Magdalena Popławska.

Po dyskusji zaplanowano pokaz filmu „Żart”(1968) w reż. Jaromila Jireša, ekranizacji debiutanckiej powieści Milana Kundery pod tym samym tytułem. Głównym bohaterem jest Ludvík Jahn, naukowiec, który w latach 50. został wyrzucony z uniwersytetu i z partii z powodu niewinnego, niepoprawnego politycznie żartu, jaki wysłał koleżance. Po latach mężczyzna powraca do rodzinnego miasta, gdzie spotyka Helenę, jak się okazuje – żonę Pavla, który kiedyś dołączył do nagonki na bohatera. Ludvík postanawia zemścić się na byłym koledze i uwieść jego partnerkę…

Żart” trafił na ekrany czechosłowackich kin w 1969 roku, jednak w 1971 roku został wycofany z dystrybucji. Do dziś film pozostaje jednak jednym z najgłośniejszych obrazów Czechosłowackiej Nowej Fali.

Uczestnicy spotkania:

Marek Bieńczyk (ur. 1956) – eseista, prozaik, historyk literatury, tłumacz literatury frankofońskiej (Kundera, Barthes, Cioran, Camus). Jest autorem 16 książek o różnej tematyce. W roku 2012 otrzymał Literacką Nagrodę Nike za „Książkę twarzy”. Jego najnowsza publikacja to zbiór esejów „Kontener” (2018).

Andrzej Jagodziński (ur. 1954) – tłumacz literatury czeskiej i słowackiej, publicysta, dziennikarz Radia Wolna Europa i „Gazety Wyborczej”, korespondent „Gazety Wyborczej” w Pradze i Bratysławie, dyrektor Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego w latach 2003-2006, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze, w latach 2010-2015 dyrektor Instytutu Polskiego w Bratysławie. Redaktor „Literatury na świecie”, członek Polskiego PEN Clubu. Autor przekładów książek, m. in: Milana Kundery, Václava Havla, Josefa Škvoreckiego, Jiříego Grušy i Bohumila Hrabala. W 2009 roku nagrodzony Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus za przekład „Przypadków inżyniera ludzkich dusz” Josefa Škvoreckiego.

 Aleksander Kaczorowski (ur. 1969) – eseista i dziennikarz, tłumacz literatury czeskiej, autor biografii „Babel. Człowiek bez losu”, „Ota Pavel. Pod powierzchnią”, „Hrabal. Słodka apokalipsa” oraz „Havel. Zemsta bezsilnych”, esejów „Praski elementarz” i „Ballada o kapciach”, a także książek „Czechy. To nevymyslíš” i „Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim”. Redaktor naczelny wydawanego w Pradze pisma „Aspen Review Central Europe”.

 Magdalena Popławska – absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie (2004). Od 2008 roku jest aktorką Nowego Teatru w Warszawie. Grała gościnnie w teatrach warszawskich: Rozmaitości, Współczesnym, Konsekwentnym, Wytwórni, 2xU/ Usta Usta, Dramatycznym, Komuna Warszawa, Laboratorium Dramatu, WARSawy oraz Narodowym Starym Teatrze w Krakowie i Współczesnym we Wrocławiu.

Partner wieczoru: Czeskie Centrum Warszawa. Kuratorka: Elżbieta Szymańska.

 

 

Podaj dalej
Autor: (fran)