Wtorek, 21 listopada 2023

W niedzielę 19 listopada zakończył się trwający pięć dni Festiwal Literacki Iceland Noir 2023, organizowany corocznie od 2013 przez islandzkich autorów międzynarodowych bestsellerów: Yrsę Sigurdardottir i Ragnara Jonassona.

W tym roku na festiwalu pojawili się m.in.: Dan Brown, Neil Gaiman, Irvine Welsh i Richard Armitage.

Udział wzięły również premier Islandii Katrin Jakobsdóttir i Pierwsza Dama Eliza Reid oraz znani autorzy gatunku noir jak Liza Jewell, Louise Penny czy AJ Finn.

Festiwal nie był promowany na dużą skalę dla szerokiej publiczności, co było zamierzone przez organizatorów. Celem było stworzenie intymnej przestrzeni, dającej możliwość uczestnikom zadanie pytań wspaniałym gościom, zrobienie wspólnych zdjęć czy podpisanie książek.

Dan Brown mówił o swoim wyjątkowym dzieciństwie, które spędzał otoczony przez wierszowane zagadki pisane przez ojca, profesora matematyki, a także muzykę klasyczną komponowaną przez matkę. – Przez długi czas myślałem, że muzyka klasyczna to jedyny gatunek muzyki. Dopiero gdy miałem dziesięć lat, dostałem w prezencie radio i tak odkryłem zespół The Beach Boys. Było to dla mnie wręcz objawienie, że do muzyki się śpiewa i to o plaży, lecie i pięknych dziewczynach – opowiadał Brown.

Od sławnego autora biła charyzma oraz niezwykła pewność siebie, godna najlepszego showmana. – Gdy „Kod da Vincinabierał ogromnej popularności, podczas eventów promujących moją powieść wielokrotnie podchodzili do mnie dystrybutorzy książek, mówiąc, że są pozytywnie zaskoczeni, gdyż okazałem się być „adorable” (po ang. uroczy). Dopiero później zdałem sobie sprawę, że się przesłyszałem i mówili „tourable” (po ang. „nadający się do promocji”).

Nie da się temu stwierdzeniu zaprzeczyć, charyzma oraz urok Brown były nie do odparcia.

Słuchanie wystąpienia Neila Gaimana było źródłem niesamowitej inspiracji. Autor to wybitny bajarz. Talent Gaimana do opowiadania historii jest nie do podważenia: z każdego pytania, nawet tak trywialnego jak „Czy to prawda, że pisze Pan swoje dzieła piórem wiecznym?”, Gaiman tworzył historię, której nie sposób było przestać słuchać. Zdaje się, że taka umiejętność kreowania fabuły, to osiągnięcie swoistej nirwany, do której dąży każdy pisarz.

Duże eventy ze znakomitymi osobistościami przerzedzały spotkania z mniej znanymi autorami. Dyskusja panelowa o nazwie „Glugga fiction” (po islandzku „literatura okien”), prowadzili islandzcy pisarze: Jonina Leosdottir, Steindor Ivarsson oraz Solveig Palsdottir, przedstawiali swoje inspiracje do powieści z obserwowania prawdziwych ludzi przez okna ich domów.

Glugga Fiction to koncepcja, która zachęca czytelników do spojrzenia na historię z różnych perspektyw i zrozumienia, że istnieje wiele możliwych dróg do odkrywania fabuły.

Autorzy Glugga Fiction zaskakują czytelników poprzez nietypowe struktury narracyjne, skomplikowane skoki czasowe i niekonwencjonalne punkty widzenia postaci.

Przedostatnim wydarzeniem festiwalu była impreza na dachu pięciogwiazdkowego hotelu Edition w centrum Reykjaviku, na której DJ-em był nikt inny jak Irvine Welsh.

Iceland Noir 2023 zakończył się wystąpieniem Hillary Rodham Clinton, która wraz z Louise Penny opowiadała o swojej powieści.

Festiwal Iceland Noir jest zdecydowanie niezapomnianym przeżyciem dla miłośników literatury, którzy pragną sięgnąć po coś więcej niż tylko tradycyjne opowieści. Reykjavik, pełen swych tajemniczych zakamarków i nieprzewidywalnych zdarzeń, jest idealną areną, na której czytelnicy i autorzy mogą zanurzyć się w atmosferze tajemnicy i zagadek powieści noir.

[Na zdjęciu: Richard Armitage, Dan Brown, Neil Gaiman i Ragnar Jonasson)

Podaj dalej
Autor: Weronika Siodła, fot. FB Dan Brown