Poniedziałek, 16 maja 2022

II Festiwal Słowa „Granatowe Góry” w Wiśle odbędzie się od 3 do 5 czerwca. W programie będą spotkania z twórcami, debaty i warsztaty. Organizatorzy zaanonsowali przyjazd ok. stu gości, pisarzy i dziennikarzy.

Festiwalowi patronuje Uniwersytet Śląski. Rektor uczelni, literaturoznawca prof. Ryszard Koziołek, zwrócił uwagę, że wydarzeniu towarzyszy swoista unikalność. Jak wskazał, “unosi się nad nim osoba, duch, dokonania i dzieło Jerzego Pilcha, jednego z najwybitniejszych polskich prozaików; kto wie, czy nie największego stylisty języka literackiego w Polsce po II wojnie”.

Jego zdaniem, o unikalności festiwalu świadczy także miejsce, w którym się odbywa. “To nie tylko miejsce urodzenia Jerzego Pilcha, (…) ale też miejsce, które stało się literaturą. To rzadkie. Widzimy to u Joyce’a w ‘Ulissesie’; to Warszawa Prusa, czy Drohobycz Schulza. To właśnie z Wisłą zrobił Pilch. Rzeczywiste miasto, rzeczywistych ludzi przeniósł na karty literatury, czyniąc z nich postacie, które wzmocnił geniuszem swojej prozy tak, że stały się dla nas ważne, zajmujące. (…) Pilch przeniósł Wisłę do polskiego uniwersum kulturowego” – powiedział prof. Koziołek.

II Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry” odbędzie się pod znakiem dokonywania wyborów. “Tym razem każdy będzie musiał wybrać to, co podoba mu się najbardziej. Zdecydowaliśmy się, że druga edycja będzie sztuką wyboru. Odbywały się będą trzy spotkania równolegle: jedno na scenie głównej, drugie w bibliotece, a trzecie nad rzeką w parku Kopczyńskiego. Te trzy sceny pozwalają nam na budowę przebogatego programu. Pojawia się czasem niezadowolenie, ale postanowiliśmy, że w tym roku właśnie tak będzie na festiwalu” – powiedział PAP dyrektor programowy wydarzenia Andrzej Drobik.

Dyskusje i spotkania będą się odbywały w kilku blokach tematycznych. „Najważniejszym, według nas jest ten, w którym zastanawiali się będziemy, czy możliwa jest lepsza przyszłość? To będzie rozmowa o współczesnym świecie. Będą znawcy tematu, m.in. dziennikarze i reportażyści Witold Szabłowski oraz Wojciech Jagielski, Krystyna Kurczab-Redlich, która napisała biografię Władimira Putina” – powiedział Drobik.

Podczas festiwalu będą się odbywały też spacery tematyczne, m.in. śladami Jerzego Pilcha. Zwiedzić będzie można jego dom rodzinny. Burmistrz miasta Tomasz Bujok w rozmowie z PAP przypomniał, że samorząd niedawno kupił go od córki pisarza. “Chcemy tu stworzyć przede wszystkim miejsce przybliżające postać Jerzego Pilcha, jego twórczość i osiągnięcia. To będzie też miejsce pracy twórczej, w którym – mam nadzieję – znajdą gościnę pisarze lub malarze” – powiedział.

Odbędą się też trzy duże koncerty. Wystąpią Fisz Emade Tworzywo, Andrzej Stasiuk oraz Kuba Badach. Zaplanowano warsztaty dziennikarskie, fotograficzne i ekologiczne.

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: PAP