Piątek, 30 września 2022

1 października o godz. 21 w nowo otwartych czytelniach Biblioteki Narodowej odbędzie się inauguracja tegorocznej edycji Nocy Bibliotek. O 21.30 rozpocznie się koncert „Wieczór (o)powieści”, w którym wystąpią Małgorzata Litwinowicz i OIena Yeremenko, a o godz. 22 Adam Strug zaprasza na spotkanie śpiewacze „Leśmian z publicznością”. Oba wydarzenia będą transmitowane online.

Do 8. edycji Nocy Bibliotek zgłosiło się już znacznie ponad 1500 bibliotek. Od publicznych po szkolne, od uczelnianych po więzienne. Tegoroczna impreza odbywa się pod hasłem “To się musi powieść”. Jej celem jest skierowanie światła na biblioteki jako miejsca, gdzie można doświadczyć mocy literatury i siły lokalnej społeczności.

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.

Uroczyste otwarcie poprzedzą projekcje w bibliotecznym kinie (wstęp wolny):

godz. 15 – „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”, Szwecja 2018, 6+, polski dubbing

godz. 17 – „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”, Szwecja 2018, 6+, ukraiński lektor

godz. 19 – „Comedy Queen”, reż. Sanna Lenken, Szwecja 2022, 13+, przedpremierowy pokaz filmu nagrodzonego Kryształowym Niedźwiedziem za najlepszy film na Berlinale 2022,  nominacja we wrześniu 2022 do Europejskiej Nagrody Filmmowej (EFA)

Więcej na temat Nocy Bibliotek na stronach organizatorów oraz na profilu FB akcji

Autor: ET
Źródło: BN