Poniedziałek, 8 lipca 2024
Wystawa „Nicolae Grigorescu. Malarz rumuńskiego etosu” w Gdańsku i tłumacze Olgi Tokarczuk na Dolnym Śląsku

Sezon Kulturalny Rumunia – Polska 2024–2025, który obejmuje 17 miesięcy wydarzeń i wymiany kulturalnej na niespotykaną dotąd skalę w relacjach między oboma krajami zostanie zainaugurowany w sobotę 27 lipca o godz. 17 w Muzeum Narodowym w Gdańsku w Pałacu Opatów – Oddziale Sztuki Nowoczesnej przy ul. Cystersów 18.

Rozpocznie się wernisażem wystawy zatytułowanej „Nicolae Grigorescu. Malarz rumuńskiego etosu”, monograficznej wystawy poświęconej twórcy rumuńskiego malarstwa nowoczesnego. Kuratorem jest dr Călin Stegerean, dyrektor generalny Narodowego Muzeum Sztuki w Rumunii, we współpracy z muzealniczką Miruną Moraru. Wystawa obejmuje 44 najcenniejsze prace Nicolae Grigorescu ze zbiorów Narodowego Muzeum Sztuki w Rumunii, które ilustrują tematy często podejmowane przez artystę. Wystawie towarzyszy 49 eksponatów z kolekcji etnograficznej Muzeum Wsi w Bukareszcie, które odtwarzają atmosferę pomieszczeń przedstawionych na jego obrazach.

Ponadto przez cały czas trwania wystawy, która będzie czynna do 27 października, organizowany będzie zróżnicowany program wydarzeń towarzyszących dla szerokiego grona odbiorców w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach wokół twórczości Nicolae Grigorescu i kultury rumuńskiej. Rozpocznie się w niedzielę 28 lipca o godz. 16 wykładem kuratora wystawy dra Călina Stegereana, zatytułowanym „Dlaczego powinniśmy dalej kochać Grigorescu?”.

W ramach Sezonu Kulturalnego Rumunia – Polska 2024-2025 dwoje rumuńskich tłumaczy – Cristina Godun i Constantin Geambașu – weźmie udział w Festiwalu Tłumaczy Olgi Tokarczuk, który odbędzie się w dniach 8–11 lipca w różnych miejscowościach Dolnego Śląska i zgromadzi około 30 z ponad 150 tłumaczy twórczości laureatki Literackiej Nagrody Nobla 2018.

Sezon Kulturalny Rumunia-Polska 2024-2025 jest organizowany przez Rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury, ze strony rumuńskiej, oraz przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytut Adama Mickiewicza, we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie, ze strony polskiej.

[Zdjęcie: Nicolae Grigorescu, „Dziewczyna ze swoim posagiem”(1885-1891), olej na płótnie, 37 x 52 cm. Z kolekcji Muzeum Narodowego Sztuki Rumuni ⓒ MNAR]

 

 

Podaj dalej
Autor: (fran)