Czwartek, 12 września 2024

Działający w Polsce od niemal 100 lat Instytut Francuski zmieni adres. Nową siedzibą stanie się zabytkowy budynek dawnego Domu Wydawniczego Bellona przy ul. Grzybowskiej (obecnie Plac Europejski). Tu też mieściła się Księgarnia Historyczno-Wojskowa Bellona im. Józefa Piłsudskiego.

Bellona to obecnie poddawany kompleksowej renowacji i modernizacji obiekt w ramach nowoczesnego kompleksu biurowego The Bridge, realizowanego przez Ghelamco w biznesowym centrum stolicy.

Instytut Francuski zawarł z Ghelamco umowę najmu na 1300 mkw. powierzchni biurowej w The Bridge. Jej uroczyste podpisanie przez Ambasadora Francji, w gronie przedstawicieli Instytutu Francuskiego, Ghelamco i CBRE, odbyło się w Rezydencji Ambasadora Francji przy ul. Pięknej w Warszawie.

Instytut Francuski z kamienicy przy ul. Widok przeprowadzi się we wrześniu 2026 roku do historycznego budynku dawnego Domu Wydawniczego Bellona, który powstał w latach 50. XX wieku na warszawskiej Woli.

– Podczas gdy Instytut Francuski w Polsce przygotowuje się do obchodów 100-lecia istnienia, jego relokacja do nowego, kultowego i zarazem nowoczesnego budynku, bardziej dostępnego i lepiej dostosowanego, wyznacza nowy rozdział w jego historii. Ta przeprowadzka, we wrześniu 2026 roku, zapewni możliwość zaoferowania usług jeszcze bardziej skoncentrowanych na uczniach, nauczycielach francuskiego i czytelnikach biblioteki multimedialnej, poświęconych promowaniu języka i kultury francuskiej w Polsce – mówił Etienne de Poncins, Ambasador Francji w Polsce.

– To dla nas ogromna przyjemność i zaszczyt przywitać tak znamienitą instytucję w gronie najemców Ghelamco. Uwielbiany przez warszawiaków Plac Europejski, będący scenerią wielu wydarzeń kulturalnych, a także zabytkowe mury budynku służącego niegdyś za siedzibę wydawnictwa specjalizującego się w literaturze historycznej, to wręcz idealny adres dla placówki o takiej misji i charakterze jak Instytut Francuski. The Bridge otwiera się na przyszłość i na miasto – korzysta z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych i ekologicznych oraz posiada bezpośredni dostęp do wysokiej jakości przestrzeni publicznej, którą wykreowaliśmy w tej części Woli. Ta lokalizacja to również ogromne pokłady kapitału ludzkiego skupionego wokół ronda Daszyńskiego – biznesowego serca polskiej stolicy. Teraz Instytut Francuski będzie mógł korzystać z tego wielkiego potencjału, oferując przy tym swoim pracownikom i gościom najwyższe standardy biurowe – mówi Piotr Kaleta, dyrektor działu leasingu w Ghelamco Poland.

CBRE doradzało Instytutowi Francuskiemu w wyborze i procesie najmu nowej siedziby.

– Instytut Francuski od początku swojej obecności w Polsce mieścił się w wyjątkowych lokalizacjach. Naszym priorytetem przy wyborze nowej przestrzeni była z jednej strony lokalizacja, ale równie ważnym aspektem był także charakter samego miejsca. Zabytkowy budynek Bellony, będący częścią nowoczesnego kompleksu The Bridge, idealnie wpisywał się w te oczekiwania. Unikalne połączenie historycznego charakteru dawnej drukarni z nowoczesną architekturą ma niepowtarzalny charakter w skali warszawskiej i jest spójne z DNA organizacji. Jednocześnie jest to budynek, który przeszedł dużą metamorfozę, spełniając najwyższe standardy pod względem ekologii i będący idealnym przykładem zachowania tradycji w nowoczesnym wydaniu – mówi Aleksandra Chojnacka, Associate Director w CBRE.

Instytut Francuski w Polsce jest francuską państwową instytucją kultury, utworzoną w 1925 roku. Promuje kulturę francuską w Polsce i rozwija współpracę dwustronną. Jego siedziby znajdują się zarówno w Warszawie, jak i w Krakowie. Jest częścią sieci 98 Instytutów Francuskich na całym świecie, wzmocnionej przez 830 placówek Alliances françaises, wśród których 8 znajduje się w Polsce.

The Bridge to supernowoczesny kompleks biurowy powstający przy placu Europejskim na warszawskiej Woli. Zgodnie ze swoją nazwą stanowi most między historią a współczesnością, co odzwierciedla się w jego architekturze łączącej zabytkowy gmach dawnej Bellony z 40-piętrowym wieżowcem. W sumie oba budynki dostarczą na rynek 52 tys. mkw. powierzchni biurowej.

The Bridge zaprojektowany został przez cieszącą się międzynarodowym uznaniem holenderską pracownię architektoniczną UNStudio we współpracy z Polsko Belgijską Pracownią Architektury PROJEKT. Planowany termin zakończenia budowy to I kwartał 2025 roku.

Historia Bellony

W 1918 roku ukazał się pierwszy numer czasopisma „Bellona”. Od tej daty liczyła się historia wydawnictwa, którego książki zawsze były związane z wojskiem i historią wojskowości. Oficyna dziedziczyła przedwojenny dorobek czasopisma „Bellona”, a także istniejącego od 1917 roku Wojskowego Instytutu Naukowo-Wydawniczego, przekształconego w roku 1934 w Wojskowy Instytut Naukowo-Oświatowy, oraz utworzonego w 1947 roku Wydawnictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, które w 1990 roku przyjęły nazwę Bellona, a także Wydawnictwa Czasopisma Wojskowe, z którym Bellona połączyła się w 1997 roku. Momentem przełomowym w dziejach oficyny były zmiany, jakie nastąpiły w kraju po 1989 roku, w wyniku których pojawiła się obecna nazwa wydawnictwa.
W 1991 roku wydawnictwo znajdowało się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Wówczas dyrektorem wydawnictwa został płk dr Józef Skrzypiec, a jego zastępcą kpt. mgr Zbigniew Czerwiński. Nowe kierownictwo opracowało program poprawy sytuacji ekonomicznej wydawnictwa. W latach 1995-1996 nastąpiła dalsza restrukturyzacja w celu poprawiania kondycji oficyny. Kolejny etap rozpoczął się 2 września 1997 roku, gdy zostało utworzone przedsiębiorstwo państwowe Dom Wydawniczy Bellona przez połączenie Wydawnictwa Bellona, Czasopism Wojskowych oraz elementów pozostałych po Centralnym Kolportażu Wojskowym i Wojskowej Agencji Fotograficznej. 1 sierpnia 2007 roku w wyniku przekształcenia powstała jednoosobowa spółka Skarbu Państwa – Bellona Spółka Akcyjna, która w całości przejęła majątek, prawa i zobowiązania komercjalizowanego przedsiębiorstwa. Po prywatyzacji oficyna przyjęła nazwę Bellona S.A. i pod nią prowadziła działalność do początku stycznia 2018 roku.

31 maja 2011 roku Minister Skarbu Państwa sprzedał 85 proc. akcji Bellony S.A. inwestorom prywatnym – konsorcjum Creditero Holdings Limited i spółce Wydawnictwo Bellona Sp. z o.o., a 15 proc. akcji zostało bezpłatnie przekazane uprawnionym pracownikom.

5 grudnia 2011 roku i 25 stycznia 2012 roku doszło do podziału spółki Bellona S.A. przez wyłączenie z niej trzech zorganizowanych części i  wniesienie ich do trzech nowo zawiązanych spółek. Nastąpiło też obniżenie kapitału. W nowych organizmach, które przejęły budynki i grunty, udziały obejmował tylko Creditero Holdings, w wyniku czego w Bellonie S.A. ukształtowała się następująca struktura akcjonariuszy: Creditero Holdings – około 77 proc. akcji własnych i pracowników, Wydawnictwo Bellona Sp. z o.o. – około 23 proc.

29 lutego 2012 roku Creditero Holdings sprzedało wszystkie swoje (i pracowników) akcje spółce Dressler (wtedy występującej pod nieco inną nazwą) z  grupy wydawniczo-dystrybucyjnej Olesiejuk.

W kwietniu 2012 roku Bellona S.A., pozbawiona nieruchomości, opuściła zajmowaną od 1952 roku siedzibę przy ul. Grzybowskiej 77. Przeprowadziła się na ul. Bema.

W styczniu 2016 roku Wydawnictwo Bellona zostało uhonorowane przez redakcję „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” tytułem Wydawca Roku 2015. Odbierając nagrodę, prezes Zbigniew Czerwiński zadedykował ją pamięci Józefa Skrzypca.

Od 1 października 2019 roku Wydawnictwo Bellona (imprint w firmie Dressler Dublin Sp. z o. o.) mieści się przy ul. Hankiewicza 2 w Warszawie.

 

Podaj dalej
Autor: ET, fot. mat.pras.