Takiej mapy Polski jeszcze nie było: za jednym kliknięciem mówi, śpiewa i gra!
Wielokulturowość, najpiękniejsze motywy zdobnicze, najciekawsze obiekty, tradycyjne inspiracje w literaturze, a nawet ulubione warzywo Polaków w regionalnych odmianach…. Do tego wypowiedzi ekspertów na temat specyfiki różnych części Polski i możliwość posłuchania języków i gwar, którymi się mówi w naszym kraju. Wszystko to na interaktywnej platformie wiedzy o Polsce i jej kulturze www.witajwpolsce.pl
Przyjazne i wesołe ilustracje Tomasza Samojlika sprawiają, że mamy wrażenie zaproszenia do niefrasobliwej zabawy. Jednak za komiksową grafiką i krótkimi, pisanymi prostym językiem tekstami stoi najnowsza wiedza wybitnych uczonych, którzy bardzo się postarali, by przekazywane wiadomości łatwo wchodziły odbiorcom do głowy. Efekty można samodzielnie sprawdzić, dzięki grze online, w której musimy dopasować właściwy element do odpowiedniego miejsca na mapie współczesnej Polski.
Ci, którzy są gotowi na chwilę większego skupienia, mogą posłuchać znakomitych ekspertów, którzy na krótkich filmikach przedstawiają bliskie sobie regiony i ich specyfikę. Słuchając opowieści, między innymi Joanny Rostropowicz o Śląsku, Antoniego Kroha o Małopolsce, Stanisława Achremczyka o Warmii i Mazurach, Artura Guzickiego o Legnicy czy Marianny Oklejak i Wita Szostaka o inspiracjach ich twórczości literackiej będziemy niejednokrotnie zaskoczeni, wytrąceni ze stereotypów i zupełnie inaczej popatrzymy na nasz kraj. A przede wszystkim nabierzemy ochoty, by lepiej go poznać.
Projekt „Witaj w Polsce” został sfinansowany przez Unię Europejską NextGeneretionUE , a zrealizowany przez fundację Bookowy Dom, we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi, pod patronatem honorowym Wydziału Historycznego i Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Opracowanie merytoryczne: dr Artur Czesak, dr Marcin Jarząbek, dr Dorota Majerczyk, dr Katarzyna Maniak, dr Ewa Rossal
Ilustracje: Tomasz Samojlik
Opracowanie graficzne: Stu-Dio
Konsultacja groznawcza: dr hab. Tomasz Majkowski
Redakcja: Katarzyna Krzyżan-Perek
Wykonanie programistyczne strony: Bloomdev & Studio Tworzenia K. Głośnicki
Koncepcja: Iwona Haberny
Realizacja projektu: Bookowy Dom