Posłanka Daria Gosek-Popiołek z Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy, członkini podkomisji stałej ds. czytelnictwa i prawa autorskiego, wystąpiła 5 sierpnia do ministra finansów z interpelacją w sprawie zmiany stawek podatku VAT na książki oraz gazety.
Jak przekazała naszej redakcji, zwróciła się z prośbą o informację, czy prowadzone są prace nad zmianą stawek VAT na książki oraz gazety, a jeśli tak, to w jakim kierunku projektowane są owe zmiany.
“W obliczu spadających wskaźników czytelnictwa, Komisja Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego w przyjętym raporcie wzywa do podjęcia działań mających na celu zwiększenie dostępności i przystępności cenowej książek, m.in. poprzez wprowadzenie zerowej stawki VAT na wszystkie formaty książek w państwach członkowskich. W tym kierunku poszły rozwiązania związane z wprowadzeniem dyrektywy Rady 2022/542 z dnia 5 kwietnia 2022 r. w sprawie zmiany dyrektyw 2006/112/WE i (UE) 2020/285 w zakresie stawek podatku od wartości dodanej, w Republice Czeskiej, gdzie od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje zerowa stawka VAT na książki i czasopisma” – czytamy w interpelacji.
Jak wskazuje Daria Gosek-Popiołek, zapisy Dyrektywy RADY (UE) 2022/542 z dnia 5 kwietnia 2022 roku w zakresie stawek podatku od wartości dodanej, pozostawiają krajom członkowskim dosyć dużą swobodę w kształtowaniu opodatkowania sektora wydawniczego. Przepisy dyrektywy mówią, że: “w ramach systemu, w którym dostawy towarów i świadczenie usług podlegałyby opodatkowaniu w państwie członkowskim przeznaczenia, dostawcy i usługodawcy nie czerpią znaczących korzyści z tego, że mają siedzibę w państwie członkowskim o niższej stawce VAT. W systemie takim większe zróżnicowanie w zakresie stawek VAT nie prowadziłoby do zakłócenia funkcjonowania rynku wewnętrznego ani nie powodowałoby zakłóceń konkurencji. W związku z tym należałoby przyznać państwom członkowskim większą elastyczność w zakresie określania stawek”.
Posłanka zwróciła uwagę także, że Izba Wydawców Prasy oraz Polska Izba Książki wraz z innymi organizacjami wielokrotnie apelowały o obniżenie stawki VAT na książki i prasę do zera, argumentując, że byłoby to istotnym wsparciem dla polskiej kultury, twórców, wydawców i czytelników. Organizacje te w apelach do poprzedniego Prezesa Rady Ministrów zwracały uwagę na rosnące koszty produkcji prasy i książek, co prowadzi do podwyżek cen i w konsekwencji ograniczenia dostępności oraz spadku i tak już niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce.