środa, 29 maja 2024

Po raz drugi z rzędu Ishbel Szatrawska zdobyła Wawrzyn – Literacką Nagrodę Warmii i Mazur.  Otrzymała także Wawrzyn Czytelników.

Zarówno kapituła nagrody Wawrzyn, jak i czytelnicy, najwyżej ocenili jej powieść „Toń” (Cyranka).

Przyznano też wyróżnienie honorowe za szczególne walory edytorskie i poznawcze wydawnictwu „Być w Skorpenie” przygotowanym z okazji 55-lecia działalności Akademickiego Klubu Płetwonurków „Skorpena”, działającego przy UWM w Olsztynie.

Gala nagrody Wawrzyn była także okazją do nagrodzenia wyróżniających się czytelników, bibliotekarzy i bibliotek z regionu. Tytułem Czytelnika Roku WBP uhonorowano Sławomira Sakowskiego za aktywne czytelnictwo (w ciągu roku wypożyczył on 386 pozycji ze zbiorów WBP).

Bibliotekarze WBP przyznali też nagrodę najlepszej bibliotece publicznej z województwa (przyznawaną od 2009 roku). Tytuł „Bibliotheca Bona 2023″ otrzymała Miejska Biblioteka Publiczna w Bartoszycach.

Nagroda Dyrektora WBP dla najlepszego bibliotekarza roku 2023 (przyznawana od 2004 roku) powędrowała do rąk Elżbiety Altmajer – kustoszki w Wypożyczalni Głównej Międzybibliotecznej oraz Anny Romanowskiej – starszej kustoszki, kierowniczki Muzoteki.

Ogłoszenie wyników jubileuszowej 20. edycji konkursu o Wawrzyn – Literacką Nagrodę Warmii i Mazur odbyło się 28 maja podczas gali zorganizowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie w Auli CEiIK im. Anny Wasilewskiej.

Do nagrody Wawrzyn za 2023 rok nominowano pięć książek:

  • „Co to to” Zbigniewa Chojnowskiego, Wyd. Forma | Fundacja Literatury imienia Henryka Berezy
  • „Głośniej! Marek Jackowski. Historia twórcy Maanamu” Anny Kamińskiej, Wydawnictwo Literackie
  • „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych” Zbigniewa Rokity, Wyd. Znak Literanova
  • „Toń” Ishbel Szatrawskiej, Wydawnictwo Cyranka
  • „Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn” Sylwii Zientek, Wydawnictwo Agora.

 

Podaj dalej
Autor: ET, fot. Cyranka