Piątek, 4 stycznia 2019
II Gdańskie Targi Książki

– Trwają przygotowania do Gdańskich Targów Książki, które odbędą się w dniach 29-31 marca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Nowością w tym roku jest zaproszenie gościa z zagranicy i w tym roku będzie to Islandia. Trwa przyjmowanie zgłoszeń i ustalanie listy zaproszonych autorów. Już dziś wiemy, że udział weźmie 80 wystawców i odbędzie się blisko 50 spotkań, warsztatów i dyskusji – przekazał Bibliotece Analiz Paweł Szopowski, organizator gdańskiej imprezy.

Patronaty nad wydarzeniem objęli: ambasador Islandii, konsul honorowy Islandii, marszałek województwa pomorskiego, a także prezydent Miasta Gdańsk. Patronami medialnymi wydarzenia są: „Gazeta Wyborcza”, trojmiasto.pl, Radio TOK FM, Sztuka Wyboru oraz grupa mediów „Biblioteki Analiz”.

Pierwsze Gdańskie Targi Książki odbyły się od 16 do 18 marca na 3000 mkw. powierzchni w klimatycznym wnętrzu odrestaurowanego gmachu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Uczestniczyło w nich 70 firm wydawniczych, frekwencja wyniosła 12,2 tys., nie licząc uczestników koncertów, jakie w trakcie targów odbywały się w gdańskiej Filharmonii. W trakcie 30 spotkań w ramach bogatego programu towarzyszącego wystąpili: Katarzyna Bonda, Marek Kamiński, reporterki Urszula Jabłońska, Aleksandra Lipczak i Karolina Sulej, a także Mariusz Szczygieł, Anna Cieplak, Marcin Świetlicki oraz Michał Zawadka. Organizatorzy wyliczyli, że prezentowano książki w 17 kategoriach: proza, poezja, non-fiction, kryminał, fantastyka i sci-fi, komiksy, książka artystyczna, psychologia, biografie, socjologia, hobby i literatura piękna, dla dzieci, edukacyjna, kulinarna i sportowa. Targom towarzyszyły dwie wystawy artystyczne. Targi miały ośmiu patronów medialnych, w gdańskich autobusach i tramwajach umieszczono 160 plakatów informujących o wydarzeniu.

Autor: (pd)