środa, 12 października 2022
Nauczycielka bibliotekarka z prestiżowym wyróżnieniem

Iwona Pietrzak-Płachta, nauczycielka bibliotekarka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie (woj. lubelskie) otrzymała tytuł Nauczyciela Roku 2022 w konkursie organizowanym przez tygodnik “Głos Nauczycielski”.

Iwona Pietrzak-Płachta pracuje w szkole od 22 lat. Należy do Ratowników Czytelnictwa – wspólnoty edukatorów liderów pracujących na rzecz upowszechnienia czytania wśród dzieci.

Jej misją jest, by wskazać „właściwą książkę właściwej osobie we właściwym czasie, żeby uleczyć duszę lub dmuchnąć w skrzydła”.

“Biblioteka to dobre miejsce dla człowieka – uważa. – Do szkolnej biblioteki trafi każdy. Każdy uczeń, a zatem każdy obywatel. To, jak wykorzystamy to spotkanie z młodym człowiekiem, może decydować o jakości naszego społeczeństwa” – mówiła.

Prowadzona przez nią biblioteka należy do najpiękniejszych i najlepszych w Polsce. Biblioteka już trzeci rok z rzędu może pochwalić się wyróżnieniami i nagrodami w konkursie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Mistrz Promocji Czytelnictwa”. W 2020 roku Wypożyczalnia Skrzydeł z Pliszczyna – jako pierwsza w historii szkolna biblioteka – zajęła trzecie miejsce w konkursie. Wyżej uplasowała się tylko Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu i Miejska Biblioteka w Inowrocławiu. W 2022 r. szkolna biblioteka otrzymała natomiast Nagrodę im. Janusza Korczaka w kategorii „Instytucje wdrażające korczakowskie idee”.

„Noszę w sobie głębokie przekonanie o wyjątkowej roli bibliotekarza i bibliotek szkolnych w procesie edukacyjnym. Do szkolnej biblioteki trafi każdy. Każdy uczeń, a zatem każdy obywatel. To, jak wykorzystamy to spotkanie z młodym człowiekiem, może decydować o jakości naszego społeczeństwa” – tak o swojej misji mówi laureatka.

Dwa równorzędne wyróżnienia w Konkursie trafiły do Aleksandry Korczak, nauczycielki języka polskiego z CLV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterek Powstania Warszawskiego w Warszawie oraz Marka Grzywny, nauczyciela informatyki ze Szkoły Podstawowej nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Toruniu.

Nagrody wręczono 11 października podczas uroczystej, jubileuszowej 20. Gali Konkursu w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Podaj dalej
Autor: ET, fot. Glos Nauczycielski