Piątek, 13 maja 2022
Powstaje gra na podstawie „Starości aksolotla”

Jacek Dukaj poinformował, że powołał do życia studio Nolensum, które zajmie się produkcją gier wideo na podstawie jego twórczości. Pierwszym projektem będzie „Hardware Dreams”, wirtualna adaptacja powieści „Starość aksolotla”.

Ten tytuł spotkał się z międzynarodowym uznaniem – na jego podstawie powstały dwa seriale – belgijski “Kierunek: Noc” oraz turecki “Yakamoz S-245”.

Reżyserem gry, odpowiedzialnym także za jej stronę wizualną, jest Maciej Jackiewicz: dyrektor artystyczny i współtwórca licznych animacji i cinematików do gier („Cyberpunk 2077”, „Wiedźmin”) autor m. in. spotu kinowego do pierwszego wydania „Starości aksolotla” dla Allegro.

– Można pisać na papierze i można pisać na świecie – mówi Jacek Dukaj. – Od wielu lat obserwowałem z bliska, jak środek ciężkości kultury przesuwa się z form opartych na piśmie w media audiowizualne. Postępuje rewolucja technologiczna umożliwiająca przeżywanie treści tych mediów w bezpośrednich doświadczeniach zmysłowych. Duża część mojej twórczości opisywała konsekwencje takich przemian. Aż nadszedł czas, gdy przynajmniej niektóre z tych moich pomysłów zamiast na papierze, mogę realizować naprawdę, w świecie. Utworem, w którym najpełniej opisałem świat metaversów, NFTs, uniwersalnego dochodu gwarantowanego, social credit system i podobnych fenomenów była „Linia oporu” z 2010 roku. Z niej pochodzi termin „nolensum”, oznaczający sytuację, gdy cywilizacja technologiczna na tyle dobrze zaspokaja nasze potrzeby, że tożsamości i cele musimy sobie tworzyć sztucznie. Powstaje potrzeba projektowania ludziom sensów życia. A pionierami inżynierii sensów życia są pierwsi praktycy gamifikacji losu ludzkiego: twórcy gier komputerowych.

Współpraca pisarza o kultowym statusie wśród miłośników fantastyki i gier komputerowych z doświadczonymi twórcami z branży cyfrowej rozrywki ma szansę zaowocować kolejnym polskim hitem na rynku globalnym.

– Bogactwo światów Dukaja ma skalę, której nie powstydziłyby się budżety hollywoodzkich blockbusterów – mówi Marcin Kobylecki, producent kreatywny. – „Hardware Dreams” wyróżnia uniwersalność i skalowalność. Jej akcja toczy się w Tokio, a post-apokaliptyczna wizja życia w sieci komputerowej z pewnością zyska uwagę odbiorców na całym świecie.

Strategiczny plan zakłada stopniową rozbudowę zespołu i mocy produkcyjnych, aby Nolensum równocześnie rozwijało kilka projektów. Niekoniecznie tylko gier. Nolensum jest powiązane (poprzez fundusz Bellwether Rocks, w którym Dukaj jest także udziałowcem i członkiem rady nadzorczej) ze spółkami zajmującymi się między innymi NFTs, kryptowalutami, metaverse i tokenizacją.

Nolensum ma pełne finansowanie na pierwsze półtora roku produkcji.

W najbliższej przyszłości Nolensum zamierza współpracować także z wykonawcami zewnętrznymi.

Przeczytaj także: Jacek Dukaj wspiera fundusz działający w branży cyfrowej rozrywki

Autor: ET, fot. Empik
Źródło: Inwestycje.pl