Poniedziałek, 8 lipca 2019
Autor biografii Witolda Pileckiego w Warszawie

W czwartek 4 lipca na zaproszenie Instytutu Pileckiego w Domu Spotkań z Historią w Warszawie z dziennikarzami i czytelnikami spotkał się korespondent wojenny Jack Fairweather, autor biografii Witolda Pileckiego zatytułowanej „The Volunteer”.

W czerwcu w USA i Wielkiej Brytanii miała miejsce światowa premiera jego angielskojęzycznej biografii Witolda Pileckiego. Instytut Pileckiego był współgospodarzem razem z wydawnictwami Harper Collins i Penguin Random House premiery publikacji w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Chicago i Londynie.
Książka „The Volunteer” ukazała się jednocześnie w USA i UK. Amerykański Custom House to imprint wydawnictwa Harper Collins, zaś brytyjski wydawca WH Allen jest częścią Penguin Random House. Najpierw książka ukazała się w twardej oprawie (hard cover) oraz oprawie miękkiej (trade paperback). Wydanie popularne (pocket book) planowane jest na przyszły rok.

Polskie wydanie zapowiedziane jest na początek 2020 roku, a posiadaczem praw jest Znak, ale jak powiedział Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego, z chęcią Instytut wejdzie w koedycję. Jack Fairweather zdradził, że biografia jest już tłumaczona także na inne języki i będzie publikowana jeszcze w pięciu innych krajach.

Jack Fairweather wraz z przedstawicielami Instytutu Pileckiego przyjechali do Polski zaraz po zakończeniu międzynarodowej trasy promującej jego książkę. Podczas spotkania z dziennikarzami i publicznością opowiedzieli o wielkim zainteresowaniu jakie wzbudziła książka w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. – Poza Polską historia Pileckiego jest wciąż niedostatecznie dobrze znana. Książka Jacka Fairweathera ma szanse to zmienić – mówił dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego. – W odbiorze czytelników na zachodzie jest to historia o walce Pileckiego z nazistami w Auschwitz. Została napisana przystępnym językiem i świetnie się ją czyta. Ta opowieść potrafi zafascynować. Czytelnikom książki udziela się zaskoczenie Jacka Fairweathera faktem, że w obozie Auschwitz tworzenie ruch oporu było w ogóle możliwe. To zdziwienie zainspirowało Jacka Fairweathera do napisania książki – podkreślił Wojciech Kozłowski.

Jack Fairweather jest brytyjskim pisarzem i dziennikarzem, absolwentem Uniwersytetu Oksfordzkiego, korespondentem „Washington Post” i „Daily Telegrach”, był szef biura prasowego tej gazety na Bagdad i Zatokę Perską, a także fotoreporterem amerykańskiego „Washington Post” w Afganistanie. Za reportaże wojenne z inwazji na Irak otrzymał prestiżową British Press Award (brytyjski odpowiednik Nagrody Pulitzera). Obecnie mieszka w Vermoncie, gdzie pisze książki historyczne i wychowuje trzy córki. Autor „The War of Choice” oraz  „The Good War”. Jest laureatem prestiżowych nagród dziennikarskich.

Podczas warszawskiego spotkania autor podkreślił, że książka doczekała się już pozytywnej recenzji w magazynie „Kirkus”. Magazyn ogłosił ją książką miesiąca lipca. Zacytował też autora bestsellerów „New York Timesa”, Sebastiana Jungera, który napisał: „Znakomicie napisana i oszałamiająco dobrze udokumentowana… Fairweather wydobył na światło dzienne historię o nieocenionej wartości i dostarczyła nam ją w najbardziej wciągającej prozie, jaką dane mi było czytać od dłuższego czasu.” Jack Fairweather podkreślił, że książka opiera się na ponad trzech latach pracy zespołu naukowców w Polsce, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii i Izraelu. „The Volunteer” odkrywa nowe fakty z życia Witolda Pileckiego jako świadka Holokaustu.

– Podjąłem próbę zrozumienia, co wyróżniało tego Polaka i co sprawiło, że zaryzykował wszystko, by nieść pomoc bliźnim – mówił Jack Fairweather. – Jak zwykły człowiek znalazł moralną siłę, by rozpracować i ujawnić największe niemieckie zbrodnie, gdy inni odwracali wzrok?
W pracy nad książką autor korzystał z relacji rodziny Witolda Pileckiego – syna Andrzej, córki Zofii i siostrzeńca Marka Ostrowskiego – a także ze zgromadzonych w Muzeum Auschwitz-Birkenau ponad 3500 wspomnień napisanych przez więźniów tych obozów, pozyskiwał też relacje osób związanych z Witoldem Pileckim, w tym od walczących wraz z nim powstańców warszawskich: Bohdana Walaska czy zmarłego kilka tygodni temu Jerzego Zakrzewskiego.

Podsumowując prezentację przedstawiającą obozową część życiorysu rotmistrza: dobrowolne zesłanie do obozu, organizację konspiracji, raportowanie na zewnątrz procesu przekształceń obozu koncentracyjnego (przede wszystkim dla Polaków) w fabrykę śmierci (obóz zagłady – przede wszystkim Żydów), ucieczki emisariuszy i w końcu ucieczkę zagrożonego wsypą Pileckiego, Jack Fairweather powiedział: „dostrzeżenie i przejęcie się losem tych, którzy nie należą do naszej rodziny jest aktem wyboru”.

Instytut Pileckiego jest instytucją badawczą, która prowadzi międzynarodowe badania nad historią XX wieku, a także tworzy archiwum cyfrowe, gromadząc dokumenty z polskich i zagranicznych archiwów. Instytut służy upamiętnianiu, dokumentowaniu i badaniu historycznych doświadczeń polskich obywateli. To miejsce stworzone na potrzeby interdyscyplinarnej i międzynarodowej refleksji nad kluczowymi zagadnieniami tego okresu: dwoma totalitaryzmami – niemieckim i sowieckim, a także konsekwencjami ich działań.

Kontakt w sprawie informacji o działalności Instytutu Pileckiego: Grzegorz Mazurowski, rzecznik prasowy, press@instytutpileckiego.pl, +48 600 902 929, ul. Foksal 17, 00-372 Warszawa, www.instytutpileckiego.pl
Foto Patrycja Mic, Instytut Pileckiego

(PCC, fran)

Podaj dalej