Piątek, 26 maja 2023

Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce-Zdroju przeszła metamorfozę. Projekt polegał na dostosowaniu sprzętu, zbiorów i oferty warsztatów biblioteki do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Oznakowano wnętrze biblioteki. Zakupiono książki z dużą czcionką, książki dotykowe i sensoryczne oraz mnóstwo gier i puzzli o rozmaitym stopniu trudności. Do dyspozycji czytelników  oddano nowoczesny sprzęt: czytaki, pętlę indukcyjną, dotykowy monitor wielkoformatowy, interaktywną podłogę sensoryczną i okulary do wirtualnej rzeczywistości. A co najważniejsze: przygotowano ofertę warsztatów integracyjnych, dostosowanych dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Bardzo ważną częścią projektu jest stworzenie oryginalnych wydawnictw „dostępnych” na temat Rabki. Znawca miejscowości – Piotr Kolecki stworzył opisy dziewięciu najbardziej znanych miejsc w uzdrowisku.

U poety Wojciecha Bonowicza zamówiono cykl wierszy na ich temat. Wiersze zostały zilustrowane przez znanego ilustratora Tomasza Samojlika i dostosowane do potrzeb osób słabowidzących (duża czcionka, wyraźne kontury obrazów)  i osób z niepełnosprawnością intelektualną (komunikacja alternatywna).

Na bazie wierszy stworzono także dziewięć książek dotykowych (dla każdego wiersza osobna książka) dla osób niewidomych. Poza tym stworzono dotykowy schemat Rabki, na którym znajdują się kody QR, które umożliwiają odsłuchanie na komórce informacji o najważniejszych miejscach w Rabce. Schemat dostępny jest na stronie internetowej Biblioteki oraz w książeczce (w załączniku – blok Rabka). Za kilka dni gotowy będzie filmowy przewodnik po Rabce, z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Największym wyzwaniem dla realizatorów projektu był fakt, że biblioteki publiczne nie specjalizowały się dotąd w ofercie dla osób z niepełnosprawnościami, nie było więc na kim się wzorować.  Oczywiście istnieje osobna sieć bibliotek dla osób niewidomych i słabowidzących, ale działają one w osobnej „bańce”. O osobach Głuchych czy z niepełnosprawnością intelektualną nie myślano dotąd, jako o pełnoprawnych użytkownikach biblioteki publicznej. A przecież jest to znakomite miejsce integracji i spotkań ważnych dla wszystkich uczestników, którzy pragną się wzajemnie poznać. Bardzo zachęcamy Państwa do zainteresowania się efektami naszego projektu. Będziemy wdzięczni za jak najszersze informowanie o nim. Bardzo nam zależy, żeby osoby z niepełnosprawnościami wiedziały, że biblioteka w Rabce czeka i jest przygotowana na ich wizytę.

31 maja o godz. 13.30 grupa harcerzy Nieprzetartego szlaku (ogólnopolskie harcerstwo osób z niepełnosprawnościami), po zdobyciu w ramach dorocznego rajdu Lubonia Wielkiego spotka się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rabce-Zdroju. To będzie finał pionierskiego projektu Biblioteka otwarta, realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczna w Rabce-Zdroju przez ostatni rok.

Podaj dalej
Autor: ET