Czy wiedzieli Państwo, że Florencja może wywoływać przyspieszone bicie serca, omdlenia, gorączkę, a czasem nawet halucynacje? Te intensywne emocje i objawy somatyczne są efektem widoku nagromadzenia na małej przestrzeni największych dzieł sztuki, najcenniejszych zabytków i śladów wielowiekowej historii. Noszą nazwę syndromu Stendhala na cześć francuskiego pisarza, który w ten sposób opisał swoje przeżycia we Florencji.
Niemniej niezwykłą cechą miasta jest to, że jego trzynasto- i czternastowieczne losy są znakomitym miejscem do obserwacji procesów rządzących historią nie tylko Włoch, ale całej Europy. Miasto w tamtych wiekach kipiała życiem, a jego ówcześni mieszkańcy wciąż mają wiele do przekazania tym, którzy pragną zrozumieć świat, również ten dzisiejszy. Właśnie dlatego autorzy zdecydowali się opowiedzieć o średniowiecznej i renesansowej Florencji.
„Jak kwitnące drzewo. Florencja średniowieczna i renesansowa” nie jest nowym podręcznikiem. W jej rozdziałach widzimy rozmaite aspekty życia dawnej Florencji, obrazy i punkty widzenia, które pozwalają wejść do tego twórczego, żyznego świata w wiośnie jego istnienia. Reszta opowieści toczy się za oknem, na ulicach i placach Florencji. Być może część Państwa wróci do Florencji lub odwiedzi ją po raz pierwszy właśnie z tą książką w rękach?
Autorami najnowszego tytułu w serii Rodowody Cywilizacji – nazywanej „Ceramami” – są: Silvia Diacciati, Enrico Faini, Lorenzo Tanzini i Sergio Tognetti.
Jak kwitnące drzewo
Florencja średniowieczna i renesansowa
Przełożyła Hanna Podgórska
Seria: Rodowody Cywilizacji
Państwowy Instytut Wydawniczy
Wydanie pierwsze, Warszawa 2023
Tytuł dostępny również jako e-book
buybox-widget category=”book” ean=”9788381965613″/]