Poniedziałek, 19 lutego 2001
Prognozy MÓWI ANIELA TOPULOS, DYREKTOR WYDAWNICTW NAUKOWO-TECHNICZNYCH: - Nie ulega wątpliwoúci, że mamy do czynienia z pogłębiającym się kryzysem na rynku książki. Kryzys ten jest w znacznej mierze uzależniony od generalnej sytuacji ekonomicznej w Polsce. SpołeczeŇstwo ubożeje, przybywa bezrobotnych, z drugiej strony nadprodukcja wydawnicza nie ułatwia czytelnikom wyboru. Trudno nie zauważyĘ złej sytuacji bibliotek - wiele zostało zlikwidowanych, zaú tym, ktŰre pozostały brakuje funduszy na zakup nowych książek. Sami obserwujemy to zjawisko, gdyż dostajemy bardzo wiele listŰw od bibliotekarzy z proúbą o przysłanie książek za darmo. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne działają na specyficznym rynku, gdyż 60 proc. naszej oferty stanowią podręczniki akademickie. Niestety ten rynek kurczy się pomimo, że w ostatnich latach liczba studentŰw w Polsce wzrosła kilkakrotnie. OdpowiedzialnoúĘ za to kurczenie się rynku spoczywa na zjawisku, ktŰre od kilku lat rozpowszechniło się na tyle, że wymknęło się spod kontroli - mam na myúli reprografię. Godzi to w prawa autora i wydawcy, ale walka z tym zjawiskiem jest bardzo trudna. Z tej przyczyny jesteúmy zmuszeni ograniczaĘ produkcję podręcznikŰw akademickich, gdyż ich wydawanie stało się przedsięwzięciem nieopłacalnym. Jest to przykre, bo teoretycznie powinniúmy rozszerzaĘ ofertę, skoro tak powszechnie mŰwi się o pędzie do nauki i lansuje model takiego życia, ale niestety reprografia blokuje rozwŰj takiego wydawnictwa jak nasze. Oczywiúcie negatywne skutki tej stagnacji odczują nie tylko wydawcy, ale rŰwnież studenci i pracownicy naukowi. Trudno rŰwnież spodziewaĘ się, by ten rok przyniŰsł poprawę w zakresie dystrybucji, ktŰrej kondycja jest jedną z barier rozwoju polskich wydawnictw. W Polsce jest stanowczo zbyt …
Wyświetlono 25% materiału - 246 słów. Całość materiału zawiera 986 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się