Poniedziałek, 3 października 2022
"Koniec wiadomej sprawy"

Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał 30 września, że pisarz Jakub Żulczyk nie popełnił przestępstwa, nazywając prezydenta Andrzeja Dudę “debilem”. Wyrok jest prawomocny.

Jakub Żulczyk został oskarżony o znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy przez nazwanie “debilem” we wpisie na Facebooku. W styczniu Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył postępowanie w sprawie, uzasadniając, że “oskarżony swoim zachowaniem nie popełnił przestępstwa”, a “społeczna szkodliwość czynu była znikoma”. Od tego orzeczenia odwołała się prokuratura, której zdaniem “sąd popełnił szereg błędów w ustaleniach faktycznych”, a przedmiotem sprawy nie był wpis oskarżonego i zawarta w nim krytyka, lecz bezprawna forma, jaką posłużył się w ostatnim zdaniu swego wpisu.

Sąd Apelacyjny w Warszawie odrzucił argumenty prokuratury. “Sąd pierwszej instancji w odpowiedni sposób przygotował i ocenił materiał dowodowy” – mówiła w uzasadnieniu ustnym sędzia Małgorzata Janicz, cytowana przez “Gazetę Wyborczą”.

Jak tłumaczyła, obraźliwe słowo użyte przez Żulczyka “pełniło jedynie funkcję marginalną” i nie może być rozpatrywane w oderwaniu od całości wpisu. “Oskarżony podkreślał, że jego intencją nie było obrażenie prezydenta. Nie zostały przedstawione żadne dowody, które świadczyłyby inaczej” – dodała.

Sąd odwołał się również do orzecznictwa trybunału w Strasburgu, według którego “w odniesieniu do polityków granice dozwolonej krytyki są szersze niż w przypadku obywateli niepełniących funkcji publicznych”.

Prokurator może jeszcze wnieść o kasację wyroku do Sądu Najwyższego.

“To koniec wiadomej sprawy — wyrok jest prawomocny. Jeszcze raz dziękuję mecenasowi Nowińskiemu” — napisał Żulczyk na Facebooku po ogłoszeniu decyzji sądu.

Podaj dalej
Autor: W, fot. ET
Źródło: Gazeta.pl