Wtorek, 13 września 2005
Bestsellery pó³rocza w „Rzeczpospolitej”
3 września w książkowym dodatku do „Rzeczpospolitej” Andrzej Rostocki ogłosił listę bestsellerów pierwszego półrocza 2005 roku wraz z podaniem liczby sprzedanych egzemplarzy. Zestawienie nie obejmuje sprzedaży w kioskach, w Klubie dla Ciebie oraz oferty Reader’s Digest i pozycji dystrybuowanych w systemie doorto- door. Półrocze było, rzecz jasna, zdominowane przez książki napisane przez Jana Pawła II lub jemu poświęcone. Rostocki policzył, że tylko w maju w ofercie było ok. 70 papieskich tytułów, a ich łączna sprzedaż przekroczyła 3 mln egz. (w rzeczywistości sprzedano zapewne co najmniej o 500 tys. egz. więcej – i to bez zeszytów dołączanych do „Gazety Wyborczej”, gdyż lista nie obejmuje wszystkich publikacji). Hitem nie tylko roku, ale i ostatnich 20 lat jest „Pamięć i tożsamość”, ostatnia książka Jana Pawła II, sprzedana w pierwszym półroczu w liczbie 1,1 mln egz. Wcześniejsza książka papieża – tom wierszy „Tryptyk rzymski – dystrybuowana przez trzech różnych wydawców, w tym w wersji albumowej oraz polsko-angielskiej, rozeszła się w liczbie ok. 630 tys. egz. (Rostocki pominął albumowe wydanie w Białym Kruku), a tom wspomnień „Wstańcie, chodźmy!” – 440 tys. egz. Blado przy książkach Jana Pawła II wypadają inne bestsellery, choć zwraca uwagę ogromna popularność pisarza, który nie ukrywa swojego braku sympatii dla Watykanu, mianowicie Dana Browna, autora głośnego „Kodu Leonarda da Vinci”. Cztery jego książki sprzedały się w pierwszym półroczu 2005 w liczbie 420 tys. egz. Browna czyta teraz cały świat, a jego sukces także w Polsce potwierdza tylko fakt, że coraz częściej mamy do czynienia z globalnymi bestsellerami. Tak samo jest przecież z „Harrym Potterem”, a na mniejszą skalę z takimi autorami jak: John Grisham, Danielle Steel czy choćby tak u nas lubiany Paulo Coelho, którego najnowsza powieść „Zahir” znalazła nad Wisłą już blisko 90 tys. nabywców. W prozie polskiej od lat dominują te same nazwiska – Katarzyna Grochola (ponad 90 tys. egz. najnowszej powieści) i Joanna Chmielewska (55 tys. egz.). Znakomicie jako prozaik zadebiutował Bogusław Wołoszański, którego „Twierdza szyfrów” znalazła ponad 82 tys. nabywców, ale to autor znany od lat i lubiany. Wśród najlepiej sprzedawanych tytułów pierwszych sześciu miesięcy roku jest kilka wybitnych, jak choćby …
Wyświetlono 25% materiału - 344 słów. Całość materiału zawiera 1376 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się