środa, 20 września 2023

25 października nakładem Wydawnictwa Sonia Draga ukaże się książka „Stracona przyszłość” Jana Zielonki, profesora polityki i stosunków międzynarodowych, który na co dzień pracuje na uniwersytetach w Oksfordzie i Ca’ Foscari w Wenecji. Jego książka to przenikliwa analiza problemów jakie nękają współczesny świat.

Autor będzie w Warszawie 1 – 3.10, z okazji rozpoczęcia roku akademickiego wygłosi wykład w Centrum Europejskim na Uniwersytecie Warszawskim.

Ze wstępu do „Straconej przyszłości”:

„Czy odczuwacie narastającą frustrację wywoływaną wiadomościami ze świata polityki? Czy martwicie się o przyszłość swojego kraju, a może i całej planety? Uważacie, że demokracja nie radzi sobie tak dobrze, jak byście oczekiwali? Jeśli tak, witajcie w klubie zaniepokojonych i zirytowanych obywateli. Wygląda na to, że nasi politycy z zapałem realizują nowe, ambitne programy, lecz osiągają zdumiewająco niewiele.

W ostatnich latach uzyskali nadzwyczajne uprawnienia na czas sytuacji kryzysowych, potrafią wykorzystać najnowsze zdobycze nauki i ultranowoczesne środki komunikacji. A jednak ich nerwowe działania rzadko przynoszą odczuwalną poprawę jakości naszego życia albo stanu środowiska naturalnego. Nawet ulubieni przez nas politycy, nie mówiąc już o tych, których nie lubimy bądź którym nie ufamy, tkwią uwięzieni w tym błędnym kole. U podstaw demokratycznego systemu politycznego musi leżeć jakiś fundamentalny błąd, skoro czujemy, że przyszłość została roztrwoniona, a nawet stracona. Co to za błąd? Na kartach niniejszej książki spróbujemy przedstawić rozwiązanie tej arcyważnej zagadki. Znajdzie się w niej także stwierdzenie, że polityka nie współgra z czasem i przestrzenią i ten właśnie brak zgrania tłumaczy naszą niezdolność do zapewnienia bezpiecznej przyszłości”.

W obliczu problemów rozwijającego się świata decyzje, jakie podejmują rządy i organizacje międzynarodowe, często są niewystarczające. Władze nie potrafią zapobiegać kryzysom finansowym, niedostatkom energii, zmianom klimatycznym i wojnie, a przyszłość staje się coraz bardziej niepewna. Czy demokracja, której kalectwo obnażają wyzwania teraźniejszości, może jeszcze zapewnić nam bezpieczeństwo?

Jan Zielonka w śmiały sposób opowiada się za nową polityką czasu i przestrzeni. Rozważa, jak demokracja ma dostosować się do rzeczywistości szaleńczych zmian, oraz kwestionuje nasze doświadczenia jako obywateli. Czy powinniśmy akceptować, że władze i firmy nieustannie monitorują to, gdzie przebywamy? Dlaczego dystrybucja czasu i przestrzeni jest taka nierówna? Czy będziemy w stanie zbudować system rządów, który pozwoli nam odzyskać przyszłość?

Przenikliwa i ekscytująca analiza problemów, które nękają nasz nowoczesny świat. Ale to znacznie więcej niż elegia o świetlanej przyszłości, której nigdy nie zobaczymy. Zielonka kreśli niepewną, a zarazem frapującą wizję wyrwania się z systemów, które ograniczają nasze możliwości odzyskania szansy na inny los.

James Crawford, autor The Edge of the Plain: How Borders Make and Break Our World

Zielonka w zręczny i przystępny sposób połączył głębokie filozoficzne spostrzeżenia na temat przestrzeni i czasu z oryginalną diagnozą bolączek, z którymi zmaga się demokracja, i możliwości oferowanych przez połączony siecią świat. Autor prowokuje, podsuwając nam nowe sposoby myślenia o teraźniejszości.

Anne-Marie Slaughter, autorka Chessboard and the Web: Strategies of Connection in a Networked World

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Wydawnictwo Sonia Draga