Poniedziałek, 19 marca 2001
Składnica Księgarska SKŁADNICA KSIĘGARSKA, NIEGDYŚ MONOPOLISTA W SEKTORZE HURTOWEJ DYSTRYBUCJI KSIĄŻEK, OBECNIE HURTOWNIA ŚREDNIEJ WIELKOŚCI, ZNAJDUJE SIĘ W PRZEDEDNIU PRYWATYZACJI. NA POCZĄTKU MARCA UKAZAŁO SIĘ ZAPROSZENIE MINISTRA SKARBU PAŃSTWA DO ROKOWAŃ W SPRAWIE ZAKUPU UDZIAŁÓW W SPÓŁCE. Składnica Księgarska to swoisty fenomen. Jest to jedyny w Polsce przypadek, gdy przedsiębiorstwo paŇstwowe w upadłoúci spłaca długi, zawiera układ z wierzycielami, po czym staje się jednoosobową spółką Skarbu PaŇstwa, a więc de facto wychodzi z upadłoúci. Zapytaliúmy Tadeusza Żochowskiego, prezes Składnicy, jak ocenia obecną sytuację przedsiębiorstwa. - Składnica nie ma i nie miała kłopotów finansowych, nawet w trakcie upadłoúci - powiedział Bibliotece Analiz Tadeusz Żochowski. - Nie mamy żadnych długów i dysponujemy ogromnym majątkiem, co daje nam dobrą zdolnoúĘ kredytową. StaĘ nas na kupowanie za gotówkę dużej liczby książek. Składnica Księgarska posiada obiekty magazynowo-biurowe w różnych miastach Polski: w Warszawie, Łodzi, Katowicach, Wrocławiu i GdaŇsku. W sumie przedsiębiorstwo dysponuje 25 tys. mkw. powierzchni magazynowej oraz 3 tys. mkw. biur. Wynajem lokali przynosi spółce 30 proc. przychodów. Strategia rozwoju firmy uzależniona jest teraz przede wszystkim od wyniku prywatyzacji. Zdaniem Tadeusza Żochowskiego, na pewno firmie potrzebna jest zmiana systemu wynagrodzeŇ, teraz bowiem jako spółka Skarbu PaŇstwa są spętani wskaünikami wynagrodzeŇ. Status paŇstwowej firmy otoczonej wyłącznie przez firmy prywatne również nie ułatwia Składnicy rozwoju. Zapytaliúmy Tadeusza Żochowskiego, jaki wpływ na rynek książki może mieĘ przebieg prywatyzacji SK. - Moim zdaniem prywatyzacja Składnicy wyznaczy rozwój sektora hurtowego w Polsce - twierdzi Żochowski. - Jeżeli zostanie przejęta przez firmę spoza branży, albo jeżeli zostanie podzielona, czyli de facto przestanie istnieĘ, będzie to oznaczaĘ, że w sektorze hurtowym niewiele się już wydarzy, że nie będzie tu już nowych graczy. Jeżeli Składnica zostanie kupiona przez nowy podmiot branżowy, odbędzie się to czyimú kosztem, ponieważ nasza firma ma duży potencjał. Trzeci scenariusz zakłada kupienie Składnicy przez już istniejącą hurtownię. W takiej sytuacji nabywca szybko zdominowałby rynek, ponieważ ten, kto wykłada takie pieniądze chce uzyskaĘ zwrot zainwestowanego kapitału, …
Wyświetlono 25% materiału - 317 słów. Całość materiału zawiera 1271 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się