Poniedziałek, 17 lutego 2025
Cykl spotkań „OKO na książkę” w Gdańsku

Fundacja Muzeum Ilustracji we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku zapraszają na spotkanie z cyklu „OKO na książkę”:

Będzie to premiera publikacji „Jerzy Jaworowski. Na papierze” zaprojektowanej przez prof. Jerzego Górskiego, jaka odbędzie się we wtorek 18 lutego o godz. 17.30 w Filii Gdańskiej WiMBP przy ul. Mariackiej 42 w Gdańsku. W spotkaniu weźmie udział prof. Janusz Górski, a gościem specjalnym będzie Piotr Jaworowski, syn artysty.

Prowadzenie: Elżbieta Pałasz.

Jerzy Jaworowski (1919-1975) był wybitnym grafikiem, projektantem książek, ilustratorem. Pracował dla największych wydawnictw: Czytelnika, PIW-u, Iskier, „Więzi”. W pracy zawodowej cieszył się uznaniem krytyków, ale mało kto wiedział, że w zaciszu domowym tworzył niezwykłe rysunki. Pokazane na wystawie pośmiertnej (Jerzy Jaworowski zmarł na białaczkę w wieku 56 lat), zachwyciły publiczność i krytykę. Tę nieznaną twórczość prezentuje album „Jerzy Jaworowski. Na papierze”, aby wydobyć ją z niezasłużonego zapomnienia.

Publikacja „Jerzy Jaworowski. Na papierze” ukazała się w wyborze i opracowaniu graficznym Janusza Górskiego nakładem wydawnictwa Czysty Warsztat (Gdańsk 2025).

„OKO na książkę” — to hasło cyklu spotkań: rozmów, prelekcji bądź dyskusji, do których zapraszani są artyści i artystki zajmujące się sztuką książki, w szczególności takimi dziedzinami jak projektowanie, grafika użytkowa, ilustracja, typografia, oraz przedstawiciele wydawnictw, dla których istotą pracy jest tworzenie pięknych książek. Organizatorzy deklarują, że zależy im na wskazaniu czytelnikom roli projektowania graficznego w odbiorze estetycznym literatury, a także przedstawieniu sylwetek i dorobku poszczególnych artystek i artystów oraz przybliżeniu tajników procesu twórczego. Projekt graficzny: Małgorzata „Ryba” Rybicka, koncepcja cyklu spotkań: Aleksandra Sobczak.

Organizatorem spotkania jest Fundacja Muzeum Ilustracji, a partnerami: WiMBP, Wydawnictwo Czysty Warsztat, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.

Henryk Tomaszewski (1914-2005), wybitny grafik, artysta plakatu, wspominał: „Jaworowski. To dziwne, obdarzałem go uczuciem przyjaźni, choć w gruncie rzeczy spotykaliśmy się za mało, żeby się poznać do końca. Był prawy. I co może jeszcze trudniejsze – dobry. Ujmowało mnie w nim przede wszystkim to, że nie miał w sobie zawiści. Nigdy nikomu niczego nie zazdrościł. Spokojnie na wszystko patrzył i myślał po swojemu. Miał w środku jakąś pogodę. Był bardzo wrażliwy, w taki swój zamknięty sposób, jak mało kto. […] Ile razy byłem u niego w tym małym pokoiku-pracowni, to zawsze żebyśmy nie wiem od czego zaczęli rozmowę, kończyło się na rysunku, warsztacie i sposobach. Podniecał się, że faktura odcisku, że tusze rozcieńczone, że miesza to z tamtym – miałem nieraz na końcu języka uwagę: nieważne przecież jak, ważne co. Ale zawsze w końcu mówiłem sobie: skoro w nim to siedzi, to znaczy, że jest ważne. […] Dwa lata temu, na wiosnę, zaczął przymierzać się do własnej wystawy. Przyszedłem, on wyjął z teczek jakieś zupełnie nieznane mi rzeczy, rozłożył, i tu mnie wzięło. Stałem zaskoczony i jakby porażony. To były te szybko, szeroko szkicowane, takie lecące przez powietrze figury tańczących. A także jakby znaki, jakby stemple. Szarość oraz czerń i biel. Jeden ruch ręki. Jestem podejrzliwy co do spontaniczności gestu. Sam u siebie sprawdzam, czy nie za łatwo idzie. Tu była spontaniczność, ale tak kontrolowana, jak u największych mistrzów, że ręka poza planowany tor nie zboczy ani na milimetr. […] W rozmowach stawiał nieuchwytny znak zapytania. Mówiąc, stale o coś pytał, chociaż tych pytań nie było słychać, jakby chciał ciągle na nowo weryfikować siebie, innych, otoczenie. A przecież jak mało kto tak cholernie kochał to brudne i czyste, wzniosłe i wulgarne, prawdziwe życie”.

Janusz Górski – grafik, projektant książek, profesor na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku. Współzałożyciel wydawnictwa słowo/obraz. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w konkursie Najpiękniejsze Książki Roku, laureat Nagrody Honorowej Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Autor m.in. tomów rozmów z twórcami polskiej grafiki: „Jak ktoś mógł na to pozwolić!” (2011), „Wojciech Fangor: Ja” (2014), „Kilian dzieciom” (2014), „Mieczysław Wasilewski versus Janusz Górski” (2018), „Ballada o dziewczynie. Z Ewą Frysztak rozmawia Janusz Górski” (2019), „Słyszałem, jak sowa woła moje imię. Opowieść o Marianie Stachurskim” (2021; wspólnie z Elżbietą Pałasz), trylogii „Józef Wilkoń [lustro i promyk]”, „Józef Wilkoń [szum drzew]”,„ Józef Wilkoń [arka]” (2017-2019) oraz monografii „Dosłownie. Liternicze i typograficzne okładki polskich książek 1944–2019” (2020). Organizator konferencji „Najpierw okładka! Polskie okładki książkowe 1944–1970” (2017).

Piotr Jaworowski – profesor ASP w Warszawie. Studiował na Wydziale Grafiki, w 1980 roku obronił dyplom w pracowni plakatu prof. Macieja Urbańca. Od 1982 roku jest pracownikiem dydaktycznym warszawskiej Akademii. W latach 1990-1993 był asystentem prof. Juliana Pałki oraz w latach 1990-1997 prof. Mieczysława Wasilewskiego. Następnie w latach 1998-2008 na Wydziale Grafiki prowadził pracownię liternictwa i typografii oraz pracownię projektowania graficznego stron internetowych. W roku 2009 na nowo powstałym Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii otworzył pracownię projektowania dla mediów. Od 2017 roku prowadzi pracownię komunikacji wizualnej na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie. Działa zawodowo jako niezależny grafik projektant. Współpracował z licznymi wydawnictwami. Od 1975 roku zajmuje się zróżnicowaną problematyką projektową: użytkową grafiką projektową, dizajnem, projektowaniem graficznym, książką, projektowaniem identyfikacji wizualnych i szeroko rozumianą grafiką komputerową. Zaprojektował kilkadziesiąt znaków graficznych i logotypów. Sporadycznie realizował oraz współpracował przy realizacjach scenografii teatralnych oraz rozmaitych multimedialnych działaniach związanych z teatrem. Stworzył cyfrowo, bądź techniką sitodruku cykle grafik artystycznych i ideogramów. Prezentował swoje projekty na wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Elżbieta Pałasz – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Redaktorka i współautorka publikacji poświęconych polskiej powojennej sztuce książki i projektowaniu graficznemu. Jest też autorką kilkunastu książek dla dzieci i młodzieży (beletrystycznych, poetyckich oraz non-fiction), laureatką licznych nagród i wyróżnień. Jej najnowsza książka: „Jedzcie dzieci! czyli przecinek i spółka” (Warszawa, 2023) z ilustracjami Dominiki Czerniak-Chojnackiej została wpisana na listę „Braw Amazing Bookshelf” – zestawienia 100 wybitnych książek obrazkowych, które znalazły się w ścisłym finale prestiżowej Bologna Ragazzi Award 2024, a także uzyskała wyróżnienie w konkursie Najpiękniejsze Polskie Książki Roku 2023 PTWK.

 

Podaj dalej
Autor: (fran)
Źródło: https://czystywarsztat.pl/, https://asp.waw.pl/zespol/prof-piotr-leonard-jaworowski/, https://fundacjastrony.pl/