Wtorek, 29 września 2020

Futurolożka Aleksandra Przegalińska i biolog Wiktor Kotowski dyskutujący o przyszłości planety, Alicja Długołęcka i Marta Szarejko w rozmowie o pracy seksuolożek, wybitni polscy reportażyści opowiadający o ryzyku służby publicznej, Justyna Bargielska czytająca swoje wiersze i Agnieszka Przepiórska jako Simona Kossak w kameralnym spektaklu wg tekstu Piotra Rowickiego. Centrum innowacji literackich Big Book Cafe rozpoczyna sezon.

 Do końca października w centrum literackim na ul. Dąbrowskiego 81 w Warszawie będzie można wziąć udział w kilkunastu spotkaniach, dyskusjach, premierach i pokazach.

Perspektywy i realia

Pasjonująco zapowiadają się dwa spotkania w stałych cyklach Big Book Cafe: Świeże oko i Trudne tematy. W czwartek 8.10 – dyskusja pod hasłem Inteligencja czy natura? Znana futurolożka Aleksandra Przegalińska i wybitny biolog Wiktor Kotowski rozmawiać będą, czy da się pogodzić czułość wobec przyrody z pragnieniem doskonalenia nowych form życia. I co wspólnego mają obrońcy klimatu i naukowcy rozwijający inteligencję cyfrową. Wieczór poprowadzi Paulina Wilk. Spotkanie z transmisją on-line.

W poniedziałek, 19.10 spotkanie ŻYCIE SEKSUALNE POLEK. Paulina Reiter pytać będzie ekspertkę Alicję Długołęcką oraz Martę Szarejko, autorkę książki „Seksuolożki” o to, jak rozmawiać o sprawach intymnych bez wstydu i o to, jak pomagają w tym Polkom seksuolożki, psychoterapeutki i edukatorki seksualne. Spotkanie z transmisją on-line.

Na scenie i na ekranie

W jesiennym programie Big Book Cafe nie zabraknie wydarzeń teatralnych i filmowych. Już we środę 30.09 na Dąbrowskiego 81 powróci Grupa Dobrze, tym razem z wieczorem improwizacji KSIĄŻKA NA NIEPOGODĘ. Cegiełka dla aktorów – 15 PLN.

W niedzielę 4.10 o godz. 20.30 odbędzie się premiera w cyklu MAŁY TEATR: SIMONA K. WOŁAJĄCA NA PUSZCZY. Autorami teatralnej opowieści o Simonie Kossak, otoczonej legendą biolożce i potomkini sławnego rodu, są Agnieszka Przepiórska (pomysł i wykonanie), Piotr Rowicki (tekst), Anna Gryszkówna (reżyseria) i Anna Maria Karczmarska (scenografia i kostium). Przedstawienie, którego producentem jest Fundacja „Kultura nie boli”, w Big Book Cafe do obejrzenia także w niedzielę 25.10. Bilety na spektakl w cenie 15 zł dostępne są w serwisie bilety24.pl.

W środę 21.10 można będzie obejrzeć znakomity film dokumentalny „Ustrzelić mafię” o Letizii Battaglii, która w latach 70. XX wieku jako pierwsza włoska fotoreporterka dokumentowała brutalne morderstwa i wpływ mafii na życie zwykłych ludzi.

Poezja, proza, biografia, reportaż

Jesień w Big Book Cafe już we wtorek 29.09 rozpocznie spotkanie KRÓTKA PIŁKA: WOLNA POEZJA BIAŁORUSKA, na którym usłyszymy wiersze poetów zza wschodniej granicy i posłuchamy, jak dziś żyją i co myślą? Czy to dobre czasy na pisanie? Czy pisarze się boją? Spotkanie z transmisją on-line.

W czwartek 29.10 Justyna Bargielska, nominowana do Nagrody Nike – za poezję i za prozę – przeczyta swoje niepublikowane wiersze i utwory z nowego tomiku „Dziecko z darów”. Obydwa wieczory poświęcone poezji poprowadzi Zofia Jabłonowska-Ratajska.

W październiku o swoich nowych książkach opowiedzą w Big Book Cafe: reportażysta i powieściopisarz Przemysław Semczuk („Cyklon”, czwartek 1.10) oraz autorka kryminałów i powieści fantasy Anna Kańtoch („Wiosna zaginionych”, wtorek 27.10). Marcel Woźniak, autor nowej biografii Leopolda Tyrmanda, odpowie na pytania zafascynowanej pisarzem Sylwii Chutnik (wtorek 13.10). A na spotkaniu poświęconym książce „Śmierć warta zachodu” jej autorzy, wybitni polscy reportażyści i dziennikarze, opowiedzą o ludziach, którzy giną na służbie dla kraju i dla drugiego człowieka. I o cenie, jaką w rzeczywistości płacą ich rodziny. W dyskusji (środa 28.10) udział wezmą m.in. Cezary Łazarewicz, Paweł Reszka, Magdalena Rigamonti i Piotr Siemion. Spotkanie z transmisją on-line.

Poza premierą spektaklu „Simona K. Wołająca na puszczy” wszystkie wydarzenia w Big Book Cafe rozpoczynają się o godz. 19.00  z udziałem limitowanej publiczności i przy zachowaniu reguł bezpieczeństwa sanitarnego. Wstęp wolny. Większość ze spotkań i dyskusji można także oglądać w transmisji on-line na Facebooku i na kanale You Tube Big Book Cafe.

Jesienny repertuar dostępny jest na http://bigbookcafe.pl/repertuar/.

Szczegóły wydarzeń także na profilu facebook.com/bigbookcafe.

Podaj dalej