Czwartek, 29 lutego 2024
Mniej niż w poprzednich latach

Szkoły coraz częściej rezygnują z nauczania języka rosyjskiego. Z roku na rok jest coraz mniej placówek, które oferują takie zajęcia – wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, które poznała „Rzeczpospolita”.

Język rosyjski jest zwykle jednym z języków, które dzieci uczą się w szkołach jako drugiego języka obok angielskiego. Dane MEN pokazują, że nauka tego języka prowadzona jest w 2115 szkołach, a jako dodatkowego uczy się obecnie 166 156 dzieci.

Rosyjski jest w zaledwie 970 na 14 tys. podstawówek. W szkołach średnich zajęcia z tego języka są w 1133 placówkach (na 6,8 tys. wszystkich). Rosyjski można znaleźć także w 12 przedszkolach.

To mniej niż w poprzednich latach. W roku szkolnym 2022/2023 rosyjski był w 2494 placówkach – w 25 przedszkolach, 1136 szkół podstawowych i 1333 szkołach ponadpodstawowych. Rok wcześniej, w latach 2021/2022, lekcje rosyjskiego organizowano w 2607 placówkach.

Są jeszcze nieliczne miejsca, w których język rosyjski jest jedynym językiem obcym. To 44 szkoły podstawowe, 129 szkół średnich i jedno przedszkole.

Prawo oświatowe nie wskazuje, jaki język obcy ma być w szkole. „Ostateczną decyzję w zakresie języka obcego nowożytnego (języków obcych nowożytnych), który będzie obowiązkowo nauczany w szkole, podejmuje dyrektor szkoły w porozumieniu z radą pedagogiczną i organem prowadzącym, uwzględniając m.in. możliwości w zakresie zatrudnienia do nauki danego języka obcego nowożytnego nauczyciela posiadającego wymagane kwalifikacje” – tłumaczy dziennikowi MEN.

Obecnie w szkołach w Polsce zatrudnionych jest 2127 nauczycieli języka rosyjskiego. Tu także widoczny jest spadek, bo w roku szkolnym 2022/2023 pracowało 2286 rusycystów, a rok wcześniej – 2440.

Wszystko wskazuje na to, że w polskich szkołach częściej będą odbywały się lekcje języka ukraińskiego – choć nie będą one zastępować języka rosyjskiego. Od przyszłego roku szkolnego MEN chce wprowadzić obowiązkową naukę w polskich szkołach dla dzieci ukraińskich przebywających na terenie Polski. Obecnie online w ukraińskich szkołach uczy się 100 tys. dzieci mieszkających w naszym kraju.

Księgarnia internetowa Tantis.pl oferuje 56 tytułów do nauki języka rosyjskiego, Taniaksiazka.pl w ofercie ma 75 tytułów. Wśród czołowych wydawców znajdują się WSiP, PWN, Lektorklett i Draco.

Podaj dalej
Autor: W, fot. Pixabay
Źródło: Rzeczpospolita