Czwartek, 1 czerwca 2023

Dr Joanna Kusiak została laureatką nagrody Nine Dots Prize 2023. Badaczka z Cambridge otrzyma 100 tys. dolarów i kontrakt na wydanie książki w Cambridge University Press.

Ideą nagrody jest “nagradzanie oryginalnego myślenia w odpowiedzi na współczesne problemy społeczne”.  Co dwa lata nagroda przyznawana jest książce, która nie została jeszcze napisana, a rada zadaje pytanie i zaprasza uczestników do odpowiedzi w formie eseju. Tegoroczne pytanie brzmiało: “Dlaczego rządy prawa stały się tak kruche?”.

“Rządy prawa obiecują, że wszyscy ludzie są wolni i równi, ale zbyt często nie spełniają swojej obietnicy, wikłając się we władzę. Moja książka, wstępnie zatytułowana ‘Radykalnie legalna’, pokazuje, jak ruchy społeczne w Berlinie i Warszawie współpracują z prawem, aby odnowić jego potencjał emancypacyjny” – skomentowała Joanna Kusiak. I dodała: “Jestem naukowcem-aktywistą, co oznacza, że angażuję się w tematy, które uważam za ważne społecznie”.

Jej książka ma się ukazać w maju 2024 roku.

Urodzona w Polsce Joanna Kusiak jest socjolożką miasta, aktywistką. Badaczka w King’s College Uniwersytetu Cambridge oraz aktywistka Deutsche Wohnen & Co. enteignen (DWE).Prowadziła badania m.in. w Warszawie, Berlinie, Tiranie, Hamburgu, Kairze i Nowym Jorku. Opublikowała m.in. książki „Chasing Warsaw. Socio-Material Dynamics of Urban Change after 1990″ (wraz z Moniką Grubbauer) oraz „Miasto-Zdrój. Architektura jako programowanie zmysłów” (wraz z Bogną Świątkowską) oraz “Chaos Warszawa. Porządki przestrzenne polskiego kapitalizmu”.

Podaj dalej
Autor: ET