Poniedziałek, 15 marca 2021

Od 20 marca przestrzeń wystawiennicza Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem jak co roku stanie się miejscem prezentacji sztuki polskiej na najwyższym poziomie. W tym roku  Salonowi Marcowemu towarzyszyć  będzie specjalna edycja Pokazu Filmów o Sztuce.

Oba projekty kulturalne – reaktywowane w 2016 roku przez Zakopiańskie Centrum Kultury po niemal 30 latach nieobecności – spajać będzie sylwetka  jednego z najwybitniejszych artystów polskich, Józefa Wilkonia – ilustratora, malarza, rzeźbiarza, twórcy plakatów i scenografii teatralnych.  Artysta zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych w kraju i za granicą oraz sam napisał teksty do kilkunastu książek dla dzieci. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Ilustracje Józefa Wilkonia stały się klasyką gatunku, a On sam ikoną tej dziedziny sztuki.

Wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki zaprezentuje imponującą drogę, jaką przebył artysta przez dziesięciolecia od emocjonalnego linearnego gestu do kreacji form przestrzennych. Towarzyszący Salonowi Marcowemu Pokaz Filmów o Sztuce da natomiast publiczności niespotykaną dotąd możliwość poszerzenia perspektywy wystawy poprzez głębszy wgląd w osobowość  twórcy. Dzięki uwiecznionym na
kliszy prezentowanych podczas Pokazu filmów migawkom z pracowni artysty, komentarzom krytyków sztuki, a co najważniejsze bezpośrednim refleksjom Józefa Wilkonia o jego dziełach i inspiracjach, bogactwo świata tego wybitnego twórcy ukaże się w całej okazałości.

Wśród wyświetlanych filmów zobaczyć można będzie m.in. dokumenty o artyście i animacje filmowe skierowane do najmłodszych widzów.

Seanse filmowe, prezentowane w codziennych cyklach tematycznych, oraz samą wystawę uatrakcyjnią również prowadzone przez pracowników Galerii warsztaty plastyczne.

Wernisaż on-line odbędzie się 20.03 o godz. 17.00 na www.zakopane.pl

Podaj dalej
Autor: W