Czwartek, 29 września 2022
27. Święto Dobrej Książki

Od 29 września do 2 października w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbędą się XXVII Targi Wydawców Katolickich (TWK). Organizatorami tego wydarzenia są Stowarzyszenie Wydawców Katolickich oraz Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum.

Zlokalizowana w Arkadach Kubickiego sala wystawowa dla zwiedzających otworzy swoje podwoje w czwartek, 29 września już o godz. 10, jednak uroczystość oficjalnego rozpoczęcia Targów Wydawców Katolickich rozpocznie się o godz. 12 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego.

Nadchodząca edycja największej krajowej imprezy wystawienniczej dedykowanej książkom wydawców religijnych zgromadzi ponad 140 wystawców z całego kraju – oficyn kościelnych, zakonnych i świeckich specjalizujących się w publikacjach o tematyce religijnej, które targowej publiczności zaprezentują ponad 10 tysięcy publikacji.

Program XXVII Tagów Wydawców Katolickich (29.09-2.10) znajduje się na stronie stowarzyszenia

„Niezmiernie cieszy fakt, że Święto Dobrych Książek, jakim co roku są nasze targi, wraca z nową energią po okresie pandemii COVID-19. Ponownie przyciąga coraz większą liczbę podmiotów zainteresowanych prezentacją swojej oferty. Jestem przekonany, że jej jakość i zainteresowanie, jakie wzbudza wśród czytelników przełożą się na znakomitą frekwencję odwiedzających” – mówi ks. Roman Szpakowski sdb, dyrektor Targów i prezes Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, potwierdzając wzrost liczby wystawców w porównaniu z 2021 rokiem.

Każda edycja Targów aktywnie włącza się w realizację hasła Roku Duszpasterskiego: „Eucharystia daje życie. Rok III: Posłani w pokoju Chrystusa”, a także w trwający Jubileusz 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Podczas Targów nie zabraknie inicjatyw poprzez które pragniemy włączyć się także: w Rok Dziękczynienia za beatyfikację Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, którego zdecydowana obrona praw naszego Narodu uczyniła Go najważniejszym z ojców niepodległości Polski, ponadto w Rok Rodziny, w Rok Święty Jakubowy oraz w Rok Romantyzmu polskiego.

Zagraniczni wystawcy

Nadzwyczaj imponująco prezentuje się tegoroczna międzynarodowa obsada TWK. W Warszawie pojawi się blisko dziesięciu wydawców z Ukrainy, Białorusi i Watykanu.

„Mimo przedłużającej się tragedii wojny, która dotknęła Ukrainę udało się doprowadzić do obecności podczas targów kilku wydawnictw religijnych z tego kraju. Cieszę się niezmiernie, że polscy i ukraińscy czytelnicy będą mogli spotkać się w jednym miejscu i wzajemnie poznając swoją kulturę, koncentrując się na łączących nas więziach religijnych, kulturowych i społecznych. Doznania te dodatkowo wzbogaci zapewne także udział wydawców białoruskich” – komentuje ks. Roman Szpakowski.

Wydawnictwa z Ukrainy
Rzymskokatolickie:
Wydawnictwo Świętego Pawła – Lwów (pauliści)
Klara Studio – Winnica (kapucyni)

Słowo miż nami – Charków – (marianie)
Kayros – Kijów (dominikanie)

Wydawnictwo Sióstr Loretanek

Greckokatolickie:
Svichado – Lwów

Wydawnictwa z Białorusi
Wydawnictwo «PRO CHRISTO» Archidiecezji mińsko-mohylewskiej
Wydawnictwo Parafii Św. Szymona i Św. Heleny.

 

Nagroda FENIKS 2022

W tym roku przypada jubileuszowa, 25. edycja konkursu o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS. To jedyna ogólnopolska nagroda dedykowana publikacjom o tematyce religijnej i katolickiej, która od ponad dwóch dekad dokumentuje dorobek edytorskich wydawnictw publikujących szeroko rozumianą produkcję wydawniczą o tematyce religijnej, jednocześnie tworząc
i dyktując czytelnicze trendy wielomilionowej publiczności.

W ramach 19 konkursowych kategorii („seria wydawnicza”, „literacka”, „nauki kościelne”, „edytor”, „edytorstwo-album” „książka dla dzieci”, „książka dla młodzieży”, „Kościół wobec współczesności” „książka autora zagranicznego”, „historia”, „historia-Niepodległa”, „duchowość”, „publicystyka religijna”, „eseistyka”, „świadectwo”, „multimedia”, „muzyka chrześcijańska – współczesna”, „muzyka chrześcijańska – klasyczna” „tłumacz”), uhonorowała najbardziej wartościowe spośród ponad 250 publikacji wydanych w roku 2021 i zgłoszonych do naszego konkursu przez kilkadziesiąt podmiotów wydawniczych.

Ogłoszenie wyników konkursu o Nagrodę FENIKS nastąpi podczas uroczystości otwarcia Targów, a gala wręczenia Nagrody odbędzie w sobotę, 1 października w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15. Galę uświetni koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Szkolenie „Świat książki religijnej”

Nowością tegorocznych TWK jest skierowane do bibliotekarzy zaproszenie na bezpłatne szkolenie pt. „Świat książki religijnej”. To realizowane przez SWK zadanie w ramach Programu MKiDN 2022 „Partnerstwo dla książki”. Celem projektu jest podniesienie świadomości bibliotekarzy na temat najważniejszych zjawisk i tematów podejmowanych przez wydawców religijnych oraz uzyskanie przez nich nowych umiejętności podnoszących standard usług oferowanych użytkownikom bibliotek. Na program szkolenia złoży się kilka modułów tematycznych dedykowanych zagadnieniom takim jak:

– książka historyczna w ofercie wydawców religijnych,
– literatura dotycząca rozwoju duchowości,
– książki religijne dla dzieci i młodzieży,
– dlaczego warto i jak promować książki religijne w bibliotece;

– rozwój kompetencji komunikacyjnych i promocyjnych bibliotekarzy.

Zajęcia odbędą się drugiego dnia XXVII Targów Wydawców Katolickich w piątek, 30 września w godz. 10 – 16 (Arkady Kubickiego, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum).

Prezentacje i spotkania autorskie

Tradycyjnie intencją organizatorów TWK jest stworzenie wydarzenia, które byłoby spotkaniem ze słowem w każdym jego wymiarze: mówionym, pisanym, drukowanym oraz ilustrowanym obrazem i dźwiękiem. Targi będą więc okazją do niezwykłych spotkań czytelników z książkami i ich autorami. Program towarzyszący, na który złożą się aktywności przygotowane przez wystawców: debaty merytoryczne, spotkania autorskie w salach, namiotach i przy stoiskach wydawców będzie liczył blisko 200 wydarzeń.

Swój udział w targach i chęć spotkania z czytelnikami potwierdzili już m.in.: prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski, dr hab. Rafał Łatka, Grzegorz Górny, ks. prof. Witold Kawecki, ks. Robert Skrzypczak, ks. Jerzy Jastrzębski, ks. Piotr Glas, Jacek Pulikowski, Katarzyna Olubińska, s. Anna Maria Pudełko AP, ks. prof. Piotr Kieniewicz, ks. Marek Dziewiecki, ks. prof. Waldemar Chrostowski, Tomasz Terlikowski.

Warsztaty medialne dla dzieci

W targowy czwartek i piątek PandaTV zaprosi uczniów szkół podstawowych na warsztaty z kamerą i mikrofonem reporterskim pod hasłem „Wolność w mediach – dziś należy do Ciebie”. W programie zajęć znajdą się elementy takie jak: zasady i techniki przygotowania materiału i nagranie scenki/wywiadu i innych form telewizyjnych; ćwiczenia na oddychanie i przygotowujące aparat mowy do pracy
z mikrofonem, praktyczne zajęcia z zakresu obsługi kamery i sprzętu do nagłośnienia.

Film i Wystawy

Chociaż to książka pozostaje w centrum zainteresowania organizatora oraz wystawców, to dbają oni również o szeroko pojęty aspekt różnorodności w planowanych inicjatywach. Tradycyjnie, jak co roku, w programie towarzyszącym Targów nie zabraknie licznych pokazów filmowych produkcji z zasobów m.in. Telewizji Polskiej S.A. W tegorocznym programie filmowym TWK znajdą się filmy dokumentalne poświęcone tematyce historii politycznej Polski w XX wieku oraz historii posługi Kościoła katolickiego w Polsce w tym samym okresie. Wśród portretowanych bohaterów nie zabraknie postaci  fundamentalnych dla naszej narodowej tożsamości  jak św. Jan Paweł II, bł. Kardynał Stefan Wyszyński, Adam Chmielowski, ks. Jan Macha, ks. Franciszek Blachnicki. Szczegółowy program projekcji filmowych prezentujemy w osobnym materiale prasowym.

Msza święta

W niedzielę, 2 października wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w uroczystej Mszy świętej, która m.in. w intencji wystawców i uczestników Targów, odbędzie się o godz. 13.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ul. Długa 13/15).

 

Czas trwania Targów

  • 29 września 2022 r. – 10.00 – 18.30
  • 30 września 2022 r. – 10.00 – 18.30
  • 1 października 2022 r. – 10.00 – 18.30
  • 2 października 2022 r. – 10.00 – 17.30

 

Wstęp na Targi

  • Dzieci i młodzież w wieku 8-18 lat, emeryci i renciści – 1 zł
  • Dorośli – 3 zł
  • Bilet rodzinny (Rodzice z dziećmi do 18 lat) – 5 zł
  • Karnet na wszystkie dni targowe – 6 zł

 

Wstęp wolny (bezpłatny) na Targi:

  • Bibliotekarze i księgarze – po wypełnieniu formularza rejestracyjnego
  • Dziennikarze za okazaniem legitymacji prasowej
  • Dzieci do lat 7 wyłącznie (pod opieką dorosłych)

 

Szczegółowy Program XXVII Targów Wydawców Katolickich znajdziecie Państwo w materiałach prasowych oraz na stronie:  www.swk.pl.

Wszystkie bieżące informacje na temat XXVII Targów Wydawców Katolickich dostępne będą na: www.swk.pl oraz Targi Wydawców Katolickich | Facebook.

Podaj dalej