środa, 26 czerwca 2019

Od 21 do 25 sierpnia w Kazimierzu Dolnym odbędzie się siódma edycja Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską. Festiwal rozgości się w różnych lokalizacjach Kazimierza Dolnego. Organizatorzy zachęcają do udziału w spotkaniach literackich i rozmowach o książkach, prezentacjach  multimedialnych, koncertach, pokazach filmowych, spacerze tematycznym po kolekcji judaików  Muzeum Nadwiślańskiego, wędrówce śladami żydowskimi w Kazimierzu Dolnym. Goście festiwalowi spotkają się z wybitnymi znawcami judaizmu, tradycji, kultury żydowskiej i wielokulturowego dziedzictwa Polski.

Tego roku organizatorzy festiwalu proponują wyjątkowo interesujący program literacki. Pardes Festival koncentruje się na tematach żydowskich, ale ważnym wątkiem programu festiwalowego jest także problematyka mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących współcześnie Polskę.

22 sierpnia, w trakcie Popołudnia ze Śliwką, zaplanowana jest prezentacja publikacji „Herbarium. Zielnik łemkowski – dla dużych i małych/ Лемківский зільник”. Wydawnictwo napisane jest w dwóch wersjach językowych, łemkowskiej i polskiej. Autorzy: Marta i Krzysztof Butrynowie, ilustracje: Edyta Piekarczyk, wydawnictwo: Fundacja Stara Droga.

23 sierpnia odbędzie się promocja prozy biograficznej Ester Singer Kreitman, starszej siostry noblisty, Izaaka Baszewisa Singera. W spotkaniu wezmą udział potomkinie rodu Singerów: wnuczka noblisty przyleci do Polski z Izraela, wnuczka Ester Singer Kreitman z Francji. „Taniec demonów” ukaże się na rynku książki już niebawem. Czytanie fragmentów prozy Ester Kreitman  w wykonaniu Jana Tuźnika, a na finał spotkania pokaz filmu „Ojczyzna jidysz”.

24 sierpnia w programie festiwalu dwa wydarzenia literackie: przedpołudniowe spotkanie z Ewą Andrzejewską, autorką książki o Pinchasie Bursteinie, żydowskim malarzu z Nowego Sącza „Maryan. Powrót” i popołudniowe spotkanie poświęcone reportażom Mordechaja Canina „Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce”. „Jeździłem po ruinach i zgliszczach stu zgładzonych gmin żydowskich w Polsce. Byłem pierwszym i jedynym pisarzem żydowskim, który odbył taką podróż, ale nie podróżowałem jako Żyd. Mój brytyjski paszport, jaki miałem wówczas w kieszeni, pozwolił mi udawać angielskiego dziennikarza” – tak zaczyna się ta książka. Mordechaj Canin, pisarz i dziennikarz, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r., który podczas wojny dotarł przez Japonię do Palestyny, w latach 1945–1947 kilka razy przyjeżdżał do Polski, by zobaczyć i opisać kraj po Zagładzie. Swoje relacje drukował w “Forwerts”, nowojorskiej gazecie w języku jidysz. Pełny zbiór tych tekstów, wydany w Izraelu w 1952 r., ukazał się w polskim przekładzie po raz pierwszy.

https://www.facebook.com/PardesFestival/

 

Bądź na bieżąco – sprawdź nasze zestawienie targów i festiwali>>>http://rynek-ksiazki.pl/mapa-targow/

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Fundacja Spichlerz Kultury