Piątek, 1 kwietnia 2022

Wydawnictwo Wielka Litera zapowiedziało pierwszą na polskim rynku biografię Wołodymyra Zełenskiego. Książka autorstwa Wojciecha Rogacina trafi do księgarń 18 maja.

Informacja o książce pojawiła się w mediach społecznościowych oficyny:

“Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy, który od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Ile wiemy o charyzmatycznym przywódcy, którego niezłomna walka z rosyjskim agresorem budzi powszechny szacunek? (…) Już teraz historia życia Zełenskiego to fascynujący zapis dojrzewania do roli, o którą jeszcze kilka miesięcy temu nikt by go nie podejrzewał. Od popularnego aktora komediowego do przywódcy państwa, które odważnie przeciwstawiło się rosyjskiej agresji. Prezydent, który stał się mężem stanu oraz symbolem walki o wartości demokratyczne, podziwiany i już naśladowany przez polityków na całym świecie”.

“Czytelnicy zareagowali raczej pozytywnie na zapowiedź książki o Zełenskim, wskazując, że rynek zalany jest biografiami Władimira Putina” – komentuje serwis natemat.pl. “Wreszcie pozytywna biografia, a nie kolejna o rosyjskim przywódcy. Koniecznie chcę przeczytać!”, “Wiedziałam, że to kwestia czasu, aż taka książka pojawi się na rynku. Bardzo chcę ją przeczytać!”, “Nie mogę się doczekać” – brzmią pozytywne reakcje.

Kilku internautów wyraziło jednak zaniepokojenie, że “tak szybka biografia” może nie być najlepszym pomysłem. “Dość szybko się ukazała i to pod wpływem sytuacji na Ukrainie, bicie sobie fejmu na wojnie… Słabe. Ile czasu autor poświęcił książce?”, “Tak na szybko pisane, tak?”, “Szybko poszło” – piszą niektórzy w jednoznacznym tonie.

“Czy dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie?” – zastanawiają się czytelnicy.

Autor książki, Wojciech Rogacin, jest redaktorem naczelnym dziennika „Polska Times”. W gazecie pracuje od czasu jej założenia w 2007 roku. Zajmował się m.in. współpracą z londyńskim dziennikiem „The Times”, tworzył i kieruje również Agencją Informacyjną Polska Press. Prowadził program szkoleń Polska Press dla dziennikarzy regionalnych na temat walki z dezinformacją i fake newsami. Wcześniej pracował m.in. jako dziennikarz działu zagranicznego w „Gazecie Wyborczej” oraz „Newsweek Polska”. Zajmował się głównie tematyką Bliskiego Wschodu, USA, krajów byłego ZSRR. Był korespondentem „Newsweeka” z wojny w Iraku w latach 2003-2004. Wspólnie z Dorotą Kowalską jest autorem książki „Korespondenci.pl” poświęconej polskim korespondentom wojennym. Prowadził warsztaty z dziennikarstwa na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.

Podaj dalej
Autor: W