Piątek, 23 września 2022
Przezentujemy program

Biblioteka Publiczna w Piasecznie i Fundacja „ARKA” im. Wilkonia  już po raz siódmy współtworzą Festiwal Pięknej Książki w Piasecznie. Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się 24 września w nowym gmachu Biblioteki  Głównej przy ul. Jana Pawła II 55 w Piasecznie.

Do udziału w FPK zaprosiliśmy wyjątkowych twórców książek: wydawców, autorów, ilustratorów i grafików z którymi zaplanowaliśmy spotkania. Będą także warsztaty, wystawy oraz koncerty. Na kiermaszu będą dostępne publikacje ciekawe nie tylko pod względem  literackim ale i edytorskim – zapewniają organizatorzy.

Będzie można odwiedzić stoiska takich wydawnictw jak: Media Rodzina, Dwie Siostry , Tu się czyta (Buka, Format, Tako, Albus, Druganoga), Hokus Pokus , Imprint Media, Polarny Lis, Mamania, Alegoria, Nieśpieszne, VEDA, Key4, Tandem/Heraclon International, Neo Agencja Reklamowa, Usborne,, Wydawnictwo Mięta, Zakamarki, Widnokrąg, Sto Stron, Jedyne Takie,  Wydawnictwo Tatarak, Mięta i Zakamarki.

Na najmłodszych czeka spotkanie z teatrem dla dzieci „Bajaderka”. Spektakl „Tiki Rafa. Na krańcu świata” to pełna przygód, morska opowieść o kolorowej kuli ziemskiej.

Następnie odbędzie się niezwykła prezentacja kreacji literackich pt. „Piękna książka – piękny człowiek”. W pokazie wezmą udział czytelnicy, zarówno ci najmłodsi, jak i ci nieco starsi, oraz pracownicy biblioteki, którzy zaprezentują stroje postaci z książek.

Na festiwalu odbędzie się także spotkanie z Moniką Hanulak i Grażką Lange, autorkami pozycji: „Książka dla kota” i „Książka dla psa”. Ilustracje autorstwa obu pań można będzie oglądać na wystawie podczas spotkania, które będzie tłumaczone na polski język migowy (PJM).

Na scenie zagości aktorka i pieśniarka pochodzenia ukraińskiego Olena Leonenko. W autorskim repertuarze Pznalazły się stare i prastare pieśni Ukrainy, śpiewane w różnych jej zakątkach, od wiosennej równonocy do letniego przesilenia. Usłyszymy opowieści o stworzeniu świata; upartej staruszce zimie, która nie chce odejść; pięknej córce Wiosny – Panny Leli, która szyje koszulę swojemu ukochanemu Jaryłe (Słońcu); o rusałkach, ogórkach i złotej pszenicy.

W dniu festiwalu swoją premierę będzie miała także książka wydana przez Bibliotekę Publiczną w Piasecznie – 6. antologia Klubu Poszukiwaczy Słowa „Jesteśmy”, w której znalazły się wiersze i proza uczestników Klubu. Spotkanie z autorami będzie okazją do zapoznania się z twórczością lokalnej grupy pisarzy.

W czasie 7.FPK będzie także okazja do obejrzenia niemiecko-ukraińskiego filmu „Rywal”. Dramat w reżyserii Marcus’a Lenz’a będzie wyświetlany w ramach projektu „Poznajmy się- piaseczyńskie spotkania z Ukrainą” w sali kinowej i będzie biletowany.

Wieczorem natomiast wystąpi raper i trębacz Meek, Oh Why? (Mikołaj Kubicki) wraz z zespołem. Będzie okazja posłuchać utworów m.in. z najnowszego, czwartego już albumu „Offline”, który jest koncepcyjną opowieścią o ucieczce z „rzeczywistości” DIGITAL do utopijnego „Offline”, w którym można spotkać samego siebie, zatrzymać się i spróbować odnaleźć harmonię egzystencji. W twórczości „Meek, Oh Why?” słuchacz odnajdzie dwa, z pozoru przeciwstawne pierwiastki: tętniące życiem miasto, młodość we współczesnym ujęciu, komentarz do aktualnych zjawisk i wydarzeń, ale także elementy romantyzmu, liryki i myśli utopijnej.

W ramach Festiwalu we wrześniu będzie można zobaczyć aż 9 wystaw! Na terenie Biblioteki Publicznej w Piasecznie, ul. Jana Pawła II 55 będzie można obejrzeć ilustracje Józefa Wilkonia do książek „Kocie ścieżki” i „Ruda”; ekspozycje ilustracji autorskich książek Moniki Hanulak i Grażki Lange pt. „Książki dla kota i psa”;  ilustracje Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej do książki „Charcie harce”; ilustracje Elżbiety Żaczek do książki “Dzikie opowieści”; przekrojową wystawę Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka „Mistrzowie ilustracji 2022”; wystawę konkursową „JASNOWIDZE 4” Wydawnictwa Dwie Siostry; pokonkursową wystawę fotografii „Wakacje z książką 2022”.

We wrześniu będzie można także oglądać wystawy na terenie gminy Piaseczno m.in. w filii biblioteki Piaseczno przy Kościuszki 49 wystawę ilustracji Justyny Styszyńskiej „Zwykli-niezwykli mieszkańcy”; przed biblioteką w Zalesiu Dolnym plakaty ukraińskich ilustratorów i grafików z grupy Pictoric „Wspieramy wolną Ukrainę”;  ilustracje Olgi Vitoš do serii książek dla dzieci Martyny Kwiatkowskiej – w filii w Zalesiu Górnym; wystawę „Najpiękniejsze biblioteki świata” w filii w Jazgarzewie, wystawę Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy „Kodeks drukowany – Dzieje książki” w punkcie bibliotecznym w Kamionce, a także ilustracje Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej  (część wystawy Art Love Józefosław) przed filią w Bogatkach.

W czasie FPK nie zabraknie atrakcji dla dzieci. Tradycją festiwalu są ciekawe warsztaty twórcze. Beatriz Blanco pokaże i zaprosi do wspólnej zabawy w ramach warsztatów „Origami – Haiku z papieru”. Dzieci będą mogły wziąć również udział w warsztatach bibliotecznych pt. „Piękna zakładka DIY”. W tym roku zaplanowano także warsztaty z klockami LEGO Education StoryStarter „A co było dalej?” oraz warsztaty z projektowania komiksu „Zróbmy sobie LEGO komiks” – oba warsztaty organizuje Biblioteka i są one na zapisy.

Nie zabraknie też propozycji warsztatów Centrum Kultury: „Botaniczne zakładki do książki”, „Ze sztalugą w świat książek”, „Malowane litery – warsztat kaligrafii flamastrem pędzelkowym” oraz „Cuda na kiju” czyli bohater książki, którego nie da się nie polubić.

Nowością w tej edycji będzie stoisko oraz warsztaty Muzeum Kaset –  z urządzeniami audio-video, które ponad 50 lat temu torowały drogę internetowi w zakresie dostępności do muzyki oraz filmów. Na interaktywnej wystawie nie zabraknie w sekcji audio magnetofonów szpulowych, magnetofonów przenośnych, wieżowych deck`ów, walkmanów oraz historii z nimi związanych. Natomiast sekcja video przypominać będzie nie tylko dynamiczny rozwój technologii filmowej z magnetowidami i kamerami, ale także pierwsze niezapomniane bajki i filmy z kaset VHS. Ciekawostki z dawnych czasów opowiadać będą wolontariusze Muzeum Kaset. Muzeum Kaset zaprosi dzieci na warsztaty sensoryczno-plastyczne „Retro dla najmłodszych” m.in. tworzenia „fryzur taśmowych” oraz kolorowania, a także warsztaty upcyclingowe dla starszych dzieci, podczas których tworzyć będziemy ze starych kaset przydatne wyposażenie biurka młodzieżowego.

W godzinach 17-18 odwiedzający 7.FPK będą mieli okazję wejść do strefy SOWA i poznać Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności.

Wśród atrakcji dla dorosłych na Festiwalu znajdzie się też stoisko piaseczyńskiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Będzie to wspaniała okazja, by porozmawiać z klubowiczkami i dowiedzieć się, jak wyglądają comiesięczne spotkania klubu. Będzie można podyskutować o książkach „Zabić drozda” Harper Lee, „Historia pszczół” Mai Lunde, „Gra Endera” Orsona Scotta Carda oraz innych, o których dyskutowano w ciągu dwóch lat działalności. Klubowiczki przygotowały również konkursy z nagrodami.

Na odwiedzających festiwal czekać będzie strefa relaksu na leżakach oraz bookcrossing.

Nadchodząca edycja Festiwalu wyróżnia się także dużym naciskiem na szeroko rozumianą dostępność. Organizatorom zależy nam, aby odbiorcy nie czuli się wykluczeni z udziału w tym wspaniałym wydarzeniu, dlatego część wydarzeń będzie tłumaczona na Polski Język Migowy, a przy scenie na głównej Sali festiwalowej oraz w sali widowiskowej znajdzie się strefa z pętlą indukcyjną, aby ułatwić osobom posługującym się aparatami słuchowymi odbiór spotkań. Teren przed biblioteką oraz budynek nie mają barier architektonicznych. Partnerem wydarzenia jest Polski Związek Głuchych oraz Fundacja Polska bez barier, a patronatem medialnym festiwal objął magazyn „Świat Ciszy”.

Wydarzenie honorowym patronatem objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Powiatu Piaseczyńskiego Ksawery Gut oraz Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Daniel Putkiewicz.

Pełen program:

24.09.2022 (sobota) / Start 12.00 / Koniec 19.00

LOKALIZACJA: Biblioteka Publiczna w Piasecznie, ul. Jana Pawła II 55 (Centrum Edukacyjno-Multimedialne)

Harmonogram

 • 00 Rozpoczęcie festiwalu
 • 15 „Tiki Rafa. Na krańcu świata” – Teatr „Bajaderka”
 • 15 „Piękna książka – piękny człowiek” – literackie kreacje (tłumacz PJM)
 • 00 Inauguracja Festiwalu (tłumacz PJM)
 • 30 „Książka dla kota” i „Książka dla psa” – spotkanie z autorką Moniką Hanulak i ilustratorką Grażką Lange (tłumacz PJM)
 • 00 Koncert Oleny Leonenko pt. „Pieśni Nieba i Ziemi” (utwory ukraińskie)
 • 00 „Jesteśmy” – promocja 6. Antologii Klubu Poszukiwaczy Słowa
 • 00 Pokaz filmu „Rywal” (wejściówki)
 • 00 Koncert „Meek, oh why?”

Warsztaty

 • 00-17.00 „Origami – Haiku z papieru” – Beatriz Blanco
 • 00-17.00 „Piękna zakładka DIY” – warsztaty scrapbookingu – Biblioteka
 • 00-15.30 „A co było dalej?” – warsztaty z klockami LEGO – Biblioteka (zapisy)
 • 00-17.30 „Zróbmy sobie LEGO komiks” – warsztaty z projektowania komiksu – Biblioteka (zapisy)
 • 00-16.00 „Botaniczne zakładki do książki” – warsztaty z Joanną Grabowską i Maciejem Zadrągiem – Centrum Kultury
 • 00-16.00 „Ze sztalugą w świat książek” – warsztaty z Joanną Grabowską i Maciejem Zadrągiem – Centrum Kultury
 • 00-16.00 „Malowane litery – warsztat kaligrafii flamastrem pędzelkowym” – warsztaty z Grażyną Stankiewicz – Centrum Kultury
 • 00-16.00 „Cuda na kiju” – warsztaty z Niką Jaworowską-Duchlińską – Centrum Kultury
 • 00-16.00 „Retro dla najmłodszych” – warsztaty sensoryczno-plastyczne – Muzeum Kaset
 • 00-18.00 „Warsztaty upcyclingowe” – warsztaty DIY –   Muzeum Kaset
 • 00-18.00 „Poznaj Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności” – SOWA

 

 Wystawy towarzyszące

Biblioteka Publiczna w Piasecznie, ul. Jana Pawła II 55

 • „Książka dla kota i psa” – ilustracje Grażki Lange i Moniki Hanulak – sala widowiskowa
 • „Kocie ścieżki” i „Ruda” – ilustracje Józefa Wilkonia – przestrzeń w holu na parterze
 • „Charcie harce” – Marta Lipczyńska-Gil i Nika Jaworowska-Duchlińska– wystawa plenerowa
 • „Mistrzowie ilustracji 2022” – Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak – sala szkoleniowa
 • „JASNOWIDZE 4” – Wydawnictwa Dwie Siostry – korytarz na I piętrze
 • „Wakacje z książką 2022” – wystawa pokonkursowa – Odział dla dorosłych (czytelnia)
 • “Dzikie opowieści” – ilustracje Elżbiety Żaczek – Oddział dla dzieci i młodzieży

Inne lokalizacje

 • „Zwykli-niezwykli mieszkańcy” – wystawa ilustracji Justyny Styszyńskiej – Filia Piaseczno przy Kościuszki 49
 • „Wspieramy wolną Ukrainę” – plakaty ukraińskich ilustratorów i grafików z grupy Pictoric – Filia w Zalesiu Dolnym
 • „Podróż do krain dziecięcych” – ilustracje Olgi Vitoš do serii książek dla dzieci Martyny Kwiatkowskiej – Filia w Zalesiu Górnym
 • „Najpiękniejsze biblioteki świata” – wystawa fotograficzna – Filia w Jazgarzewie
 • „Kodeks drukowany – Dzieje książki” – wystawa Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy – Punkt biblioteczny w Kamionce
 • Ilustracje Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej – wystawa Art Love Józefosław – Filia w Bogatkach

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje

Autor: ET
escort bayan trabzon escort bayan yalova escort bayan edirne escort bayan manisa bursa görükle escort