Zbliżają się targi książki o architekturze, mieście, sztuce Bazarch. Odbędą się w sobotę i niedzielę 16-17 listopada.
Na tegoroczną edycję Fundacja Centrum Architektury zaprasza do siedziby partnera wydarzenia – Teatru Komuna Warszawa przy ul. Emilii Plater 31 w Warszawie w godz. 11-18.
To dwudniowe święto, podczas którego w jednym miejscu znaleźć można aktualny przegląd najnowszych wydawnictw okołoarchitektonicznych: publikacje o architekturze, przestrzeni, mieście, wsi, planowaniu przestrzennym, ekologii, budownictwie, krajobrazie, dziedzictwie, zabytkach i sztuce w przestrzeni publicznej, a także plakaty i architektoniczne gadżety oraz czasopisma.
Targom towarzyszy program wydarzeń, który organizatorzy przygotowują wraz z wystawcami.
Lista wystawców:
Bęc Zmiana
Diametra / Arek Borkowski
Fundacja Centrum Architektury
Instytut Sztuki PAN
justylus
Karakter
Księgarnia Artystyczna Zachęta
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
Muzeum Architektury we Wrocławiu
Muzeum Warszawy
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Narodowy Instytut Dziedzictwa
Officyna
Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej
RZUT
Weronika Reroń
Wydawnictwo Claroscuro
Wydawnictwo Części Proste
Wydawnictwo Filtry
Wydawnictwo Wysoki Zamek
Wstęp na targi i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.
Organizatorzy o sobie:
Fundacja Centrum Architektury stawia na jakość, twórczą radość i niezależność. Właśnie te wartości przyświecają pracy, którą wykonujemy od 2011 roku. Opowiadamy o architekturze i zachęcamy do rozmowy o niej, dostarczając narzędzia: mądre i starannie wydane książki oraz popularyzatorskie wydarzenia (spacery architektoniczne, spotkania, targi wydawców książek o architekturze, wykłady czy podkasty). Nasze działania kierujemy zarówno do profesjonalistów związanych z architekturą i urbanistyką, jak i innych osób zainteresowanych tymi tematami. Wydajemy między innymi pionierską serię „Fundamenty”, a w niej wcześniej w Polsce niepublikowane tłumaczenia lub dawno niewznawiane przełomowe teorie i manifesty architektoniczne (m.in. Le Corbusier, Adolf Loos, Jane Jacobs czy Beatriz Colomina). Jesteśmy dumni z bardzo lubianych ilustrowanych atlasów architektury, które rysuje nasz zespół zdolnych architektów-ilustratorów. Wydajemy monografie naukowe, przewodniki, wspomnienia, książki problemowe i popularnonaukowe oraz komiksy architektoniczne. Rozwijamy także autorską kolekcję plakatów architektonicznych i podkast Radio Architektura. Uważamy, że architektura jako jedyna ze sztuk dotyczy wszystkich i dlatego jest tak ważnym tematem do rozmowy.
Teatr Komuna Warszawa (dawniej Komuna Otwock) to jeden z najbardziej znanych i najważniejszych polskich teatrów niezależnych nurtu awangardowego. Autorskie spektakle były prezentowane w wielu znaczących ośrodkach kultury i na festiwalach, m.in. w HAU W Berlinie, w La Mama w Nowym Jorku, 104Centquatre Paryżu, na SPIELART w Monachium, euro-scene w Lipsku, Fringe w Edynburgu, Złotej Masce w Moskwie, a także w Tbilisi, Kijowie czy Teheranie. Od ponad trzydziestu lat zespół działa nie tylko jako grupa artystyczna, ale także niezależny dom kultury w pionierskiej na skalę kraju formule społecznej instytucji kultury. Organizuje i produkuje wydarzenia kulturalne z obszaru szeroko rozumianych sztuk performatywnych, wspiera również oddolną współpracę różnych środowisk kultury i rozwój twórczości młodych artystów.
Od 2019 roku siedzibą Teatru Komuna Warszawa jest budynek dawnej szkoły zaprojektowany przez Jerzego Baumillera i Jana Zdanowicza (1959-1961). Położona między klasycznymi modernistycznymi wieżowcami (dawnego) Marriotta i Elektrimu wraz z terenami zielonymi i boiskiem sportowym stanowi wyjątkowe założenie urbanistyczno-architektoniczne w centrum stolicy. Cztery lata temu Teatr Komuna Warszawa zainicjował transformację tego miejsca w kulturalny hotspot, organizując rocznie prawie 200 wydarzeń, w tym spektakle teatralne, koncerty, wystawy i warsztaty. „Kwartał EP29-31” ma ambicję stać się zieloną enklawą dla miłośników kultury, mieszkańców miasta, młodzieży, seniorów oraz turystów, łącząc sztukę z aktywnością społeczną. Gościnne wnętrza otwarte są dla rezydencji artystycznych i współpracy z partnerami. Odbywają się tu m.in.: Festiwal Ciało/Umysł, Warszawska Jesień, Festiwal Avant Art, Festiwal Efemera, cykl koncertów Letnia Scena Muzyczna czy pokazy kina plenerowego Docs Against Gravity.