środa, 13 maja 2020
Rozmowa z Anną Karczewską

Na crowdfundingowej platformie Wspieram.to trwa zbiórka “Kupujemy witryny w księgarniach”, której celem jest wsparcie księgarń kameralnych i niszowych wydawnictw. Koszt wynajmu witryny to ok. 250 zł/ tydzień. Jako “cegiełkę” w zbiórce można otrzymać m.in. przewodnik po księgarniach “Rezerwaty książek”.

Rozmawiamy z Anną Karczewską, inicjatorką Kolektywu Księgarzy Kameralnych,  pomysłodawczynią akcji “Kupujemy witryny w księgarniach”.

 

– Jak oceniasz odzew na akcję?

– Bardzo dobrze! Spodziewałam się wprawdzie więcej wpłat drobnych (po 20, 50 zł), a okazało się, że dla ludzi większą frajdą jest możliwość kupienia witryny. To fajnie, bo mam nadzieję, że po zakończeniu akcji wydawnictwa nadal będą pamiętały o możliwości wykupienia witryn w kameralnych księgarniach.

– Ile witryn uda się już przygotować?

– Na tę chwilę mamy zebrane 80 proc. sumy, więc na pewno 11 witryn może już powstać. Część z nich to kwoty dedykowane przez wpłacających konkretnym księgarniom. Zbieramy dalej – mam nadzieję, że rozbijemy bank.

– Czy były życzenia specjalne?

– O tak! Mamy sprzedanych już siedem witryn wykupionych przez pojedyncze osoby np. dziennikarkę Teresę Drozdę, Fundację Duży Format, wydawnictwo Nisza czy ArtRage. Do tego (poza zbiórką) po 10 witryn wykupiły Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury i, obchodzące w tym roku 10. urodziny, wydawnictwo Mamania. Osoby prywatne chcą, żeby na witrynach stały ich ulubione książki czy wydawnictwa, fundacje i wydawcy traktują witryny jako miejsce do promocji swoich tytułów. Mamy prośbę o poezję, o książki węgierskich twórców, albo o klasykę. To bardzo budujące!

– Jak wspomniałaś, akcję wsparło Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury. Czy stowarzyszenie zaproponowało, jakie wydawnictwa mają być eksponowane na 10 opłaconych przez nie witrynach?

– STL podeszło do współpracy w sposób bardzo otwarty: jedynym ich wymaganiem jest to, żeby na witrynach stały książki tłumaczone przez członkinie i członków Stowarzyszenia. A to bardzo szeroki wachlarz: od literatury dziecięcej, przez poezję i dramaty po bardzo komercyjne tytuły. Chodzi o to, żeby promować wśród czytelniczek i czytelników świadomość roli, jaką procesie powstawania książki odgrywa osoba dokonująca przekładu na język polski.

– Do akcji zostało wyselekcjonowanych 20 niszowych wydawnictw, które mogą mieć swoje witryny w 20 kameralnych księgarniach w całej Polsce. Dlaczego akurat taki zestaw?

– Wybór zarówno księgarń, jak i wydawnictw jest wyborem subiektywnym. Musiałam dokonać selekcji, bo wszystkim nie jesteśmy w stanie pomóc. Nie ma więc na liście księgarń należących do wydawnictw, ani działających w ramach sieci. Warunkiem było też oczywiście posiadanie witryny i nieposzlakowanej opinii u wydawców. Wydawnictwa zaś wybrałam te, które na co dzień współpracują z kameralnymi księgarniami i których pozycje są w księgarniach dostępne. Wiadomo, że takie decyzje zawsze są niełatwe, ale wychodzę z założenia, że lepiej pomóc garstce niż nikomu.

Rozmawiała Ewa Tenderenda-Ożóg

Zbiórka wciąż trwa, każdy może dorzucić swoją “cegiełkę” ?Link do zbiórki: https://bit.ly/2SdlyLC

LISTA KSIĘGARŃ:

1. Księgarnia Stanisława Skrzyńska / Brzeg Dolny

2. Księgarnia Skrzynka na Bajki / Bydgoszcz

3. Księgarnia Pegaz / Choszczno

4. Księgarnia Firmin / Gdańsk

5. Księgarnia Tarabuk / Warszawa

6. Tajne Komplety / Wrocław

7. Księgarnia Skład Główny / Koluszki

8. Księgarnia Czytelnia / Puszczykowo

9. Księgarnia Pod Globusem / Kraków

10. Księgarnia Marka Lelenia / Pułtusk

11. Antykwariat Zbigniewa Oprządka / Krosno

12. Księgarnia Muszyńscy / Wągrowiec

13. Księgarnia FiKa / Szczecin

14. Kornel i Przyjaciele / Cieszyn

15. Księgarnia Ambelucja / Sopot

16. Księgarnia MAKAMA / Krapkowice

17. Księgarnia Nowy Rozdział / Warszawa

18. Księgarnia Smak Słowa / Sopot

19. Księgarnia Hobbit / Toruń

20. Księgarnia Locum / Wągrowiec

 

LISTA WYDAWNICTW:

1. W podwórku

2. Nisza

3. Wydawnictwo Krytyki Politycznej

4. Warstwy

5. Wolno

6. Pauza

7. Książkowe Klimaty

8. Afera

9. HaArt

10. Tajfuny

11. Amaltea

12. Lokator

13. Officyna

14. Kultura Gniewu

15. Wiatr od morza

16. Dowody na Istnienie

17. Fundacja Duży Format

18. Ossolineum

19. Karakter

20. Cyranka

Podaj dalej