Poniedziałek, 10 czerwca 2019
Poznaliśmy laureatów 12. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

9 czerwca podczas uroczystej gali w Nowym Teatrze ogłoszono laureatów 12. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Tegoroczna edycja nagrody okazała się rekordowa – ponad 1100 zgłoszeń napłynęło w formularzach, ponad 2700 egzemplarzy przesłały wydawnictwa. Laureatów w pięciu kategoriach wyłoniło jury w składzie: Janusz Drzewucki (przewodniczący jury), Anna Maria Czernow, Grażyna Borkowska, Krzysztof Masłoń, Karolina Głowacka, Anna Romaniuk i Rafał Skąpski.

Tytuł Warszawski Twórca otrzymał Kazimierz Orłoś. – To pisarz, którego zajmuje codzienne życie w opresyjnym świecie, interesuje go codzienność, szarość, banał powszedniości, a jednocześnie okrucieństwo, jakiego świat dopuszcza się na pojedynczym, bywa że przypadkowym, a na pewno niewinnym człowieku. A także interesuje go obojętność, z jaką cała reszta, czyli my, przyglądamy się tej niesprawiedliwości i nie umiemy się zdobyć choćby na słowo protestu. Pisarz liczy się z czytelnikiem, ale też stawia mu wymagania. Urzeka nas nie tylko jako wyjątkowy pisarz, ale także jako człowiek, który swoim sposobem bycia przypomina nam, że skromność to najwyższy wyraz szacunku do świata i ludzi, ale też szacunku wobec samego siebie. Przyznając tytuł i nagrodę Warszawski Twórca Kazimierzowi Orłosiowi, chcemy mu powiedzieć, że nie tylko go czytamy, ale także go widzimy” – tak przedstawiał laureata Janusz Drzewucki, przewodniczący jury.

– Dla mnie ta nagroda jest szczególnie ważna z uwagi na miejsce – na Warszawę. Jestem warszawiakiem, urodziłem się w klinice przy ul. Lwowskiej w Warszawie. Urodziłem się w drugiej Rzeczypospolitej. Całą młodość spędziłem w Warszawie. Potem pracowałem w innych miejscach, ale cały czas tu wracałem. To miasto jest dla mnie najważniejsze – mówił Kazimierz Orłoś. Oprócz pamiątkowego dyplomu i medalu otrzymał od miasta 100 tys. zł.

W kategorii “proza”nagrodę zdobył Wiesław Myśliwski za powieść “Ucho Igielne” (Znak). – Hojna jest dla mnie Warszawa. Pięć lat temu otrzymałem nagrodę za całokształt twórczości, dziś otrzymuję nagrodę za ostatnią moją powieść. Tytułowe “Ucho Igielne” jest miejscem realnym. Znajduje się w bliskim mojemu sercu Sandomierzu. Ale jest też miejscem symbolicznym. Symbolicznym, ponieważ jest to punkt, który, moim zdaniem, ma każdy człowiek w swoim świecie. Do niego odnosi wszystkie miejsca, w których upływało i upływa jego życie. I w którym najbardziej dotkliwie odczuwa siebie. Toteż nie z tej sceny, ale z tego mojego punktu dziękuję Warszawie – mówił pisarz.

Pozostali laureaci 12. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy: “poezja” – Krystyna Dąbrowska “Ścieżki dźwiękowe” (a5), “literatura dla dzieci” – Cezary Harasimowicz, il. Marta Kurczewska “Mirabelka”, (Zielona Sowa), “edycja warszawska” –  Andrzej Żor “Dom. Historia przytułku św. Franciszka Salezego” (Przytułek św. Franciszka Salezego w Warszawie).

Wszyscy laureaci zdobyli medale i pamiątkowe dyplomy oraz nagrody pieniężne w wysokości 30 tys. zł. Natomiast twórcy nominowani do nagrody otrzymali po 5 tys. zł.

Przypomnijmy nominowanych:

Nominowani:
proza
Wiesław Myśliwski “Ucho Igielne“, Zyta Rudzka “Krótka wymiana ognia”, Krzysztof Varga “Sonnenberg”
poezja
Krystyna Dąbrowska “Ścieżki dźwiękowe“, Jadwiga Malina “Czarna załoga“, Ewa Sonnenberg “Schizofrenia & Company”
literatura dla dzieci
Justyna Bednarek, il. Daniel de Latour “Babcocha”, Małgorzata Ruszkowska, il. Marta Ruszkowska “Warszawiacy”, Cezary Harasimowicz, il. Marta Kurczewska “Mirabelka”
edycja warszawska
Piotr Kubkowski “Sprężyści. Kulturowa historia warszawskich cyklistów na przełomie XIX i XX wieku”, Andrzej Skalimowski “Sigalin. Towarzysz odbudowy”, Andrzej Żor “Dom. Historia przytułku św. Franciszka Salezego”.

 

 

Autor: Ewa Tenderenda-Ożóg, fot. ET