Poniedziałek, 8 lipca 2024
Po spotkaniu z ministrem finansów

W piątek 5 lipca prezeska Polskiej Izby Książki Magdalena Hajduk-Dębowska oraz wiceprezeska Dorota Twarowska odbyły spotkanie z ministrem finansów Andrzejem Domańskim. Spotkanie miało na celu ustalenie trybu wdrożenia stawki VAT 0 proc. na książki.

Minister finansów zadeklarował, że po konsultacjach w ramach koalicji pod koniec bieżącego roku oraz po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji, na początku 2025 roku jego ministerstwo przystąpi do prac nad obniżeniem stawki VAT na książki do 0 proc. Ponadto podczas spotkania omawiana była trudna sytuacja branży książki, rządzące nią mechanizmy ekonomiczne oraz kulturotwórcza rola księgarń. Została również poruszona kwestia dotacji na podręczniki.

– Jesteśmy zadowolone ze spotkania. Minister finansów chce realizować składaną wraz z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską przedwyborczą obietnicę. Jest ona dla naszej branży niezwykle istotna. I chociaż nie jest ona lekiem na całe zło, jest ważnym krokiem w kierunku ulżenia podmiotom rynku książki w codziennej działalności. Pozostajemy w kontakcie z Ministerstwem Finansów i na bieżąco będziemy monitorować tę oraz pozostałe poruszone kwestie – powiedziała po spotkaniu Magdalena Hajduk-Dębowska.

Przeczytaj także: Andrzej Domański z Koalicji Obywatelskiej: obniżymy VAT na książki do zera

 

Podaj dalej