Wtorek, 24 stycznia 2023

Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się po polsku powieść “Blutbuch” (Księga krwi) uhonorowana Deutscher Buchpreis, Niemiecką Nagrodą Literacką nazywaną niemieckim Bookerem i przyznawaną co roku w ramach Frankfurter Buchmesse. Powieść Kim de l’ Horizon doceniono za „aktualność i siłę literackiej innowacji”.

Kim de l’Horizon to pseudonim artystyczny, pod którym ukrywa się osoba urodzona „w 2666 roku w Gethen”. Według oficjalnej noty biograficznej „studiuje czary, transdyscyplinarność i pisze kolektywnie”. Inspiruje się między innymi książkami Annie Ernaux. Pisana przez 10 lat powieść “Blutbuch” opowiada o przemilczanej historii rodzinnej, wstydzie i pożądaniu. Impulsem do zagłębienia się w pełną tajemnic przeszłość staje się demencja babci narratora, który jest osobą niebinarną, a snucie tej opowieści staje się dla niej aktem wyzwolenia.

Jak informuje Wydawnictwo Literackie, leżące u podstaw “Blutbuch” poszukiwanie języka, czy też form językowych umożliwiających percepcję niebinarnego ciała, wpisało powieść w kontekst burzliwej społecznej debaty na temat seksizmu języka niemieckiego, a Kim de l’Horizon musiało się zmierzyć z falą hejtu, homofobicznych wyzwisk i pogróżek. Na Amazonie posypały się jednogwiazdkowe recenzje, lecz mimo to książka trafiła na listy bestsellerów, sprzedając się w nakładzie 85 tys. egzemplarzy i zdobywając kolejne znaczące wyróżnienie – Szwajcarską Nagrodę Literacką.

Prawa do przekładu zakupiło kilkunastu zagranicznych wydawców, w tym krakowskie Wydawnictwo Literackie mające już na swoim koncie udane wprowadzenie na rynek księgarski innej gwiazdy młodej europejskiej literatury, Marieke Lucasa Rijnevelda.

Polskie wydanie planowane jest na 2024 rok.

Przeczytaj także: Deutscher Buchpreis 2022 dla Kim de l’Horizon

 

 

Autor: ET, fot. Anne Morgenstern
Źródło: WL