Czwartek, 29 września 2022
Egmont wydał dzieła Juliusza Verne’a, Marka Twaina, Aleksandra Dumasa w wersji obrazkowej

Nakładem wydawnictwa Egmont ukazały się pierwsze dwa tytuły w serii komiksowej adaptacji klasyki literatury młodzieżowej: fantastyczno-naukowa powieść Juliusza Verne`a – „20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” oraz najsłynniejsza powieść Aleksandra Dumasa z gatunku płaszcza i szpady – „Trzej muszkieterowie”.

Czytanie książek było i jest jedną z ciekawszych form spędzania czasu, pobudzania wyobraźni i poszerzania wiedzy o świecie. Jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku młodzież zaczytywała się w literaturze przygodowej i przygodowo-historycznej. Czasy się zmieniają, niektórzy autorzy i wymyśleni przez nich bohaterowie zaczynają odchodzić w zapomnienie, dopóki ktoś nie zdecyduje się opowiedzieć ich historii raz jeszcze, współczesnym językiem. Okazuje się wówczas, że te opowieści mają w sobie ogromny potencjał, a zaadaptowane na język filmu, serialu czy komiksu przywracają dawnym bohaterom należny im rozgłos. Komiksowe adaptacje to rodzaj popkulturowej pomocy naukowej, która ma szansę otworzyć młode umysły na najważniejsze obszary kultury zarówno na lekcjach języka polskiego, jak i historii” – tłumaczy oficyna.

“Komiksowe adaptacje dzieł Juliusza Verne’a, Marka Twaina, Aleksandra Dumasa i innych dziewiętnastowiecznych autorów to udana próba przypomnienia, dlaczego właśnie w tych powieściach zaczytywali się nasi rodzice i dziadkowie. Przygoda, tajemnice, pojedynki i przede wszystkim bohaterowie, z którymi młodzież mogła się utożsamiać” – czytamy.

Autorem scenariusza adaptacji „Trzech muszkieterów” jest włoski pisarz i scenarzysta Fabrizio Lo Bianco („La guerra di Toni”), natomiast rysunki wykonał pochodzący z Wenezueli malarz, ilustrator, rysownik i kolorysta Andres José Mossa („Star Wars”).

Autorem scenariusza adaptacji „20 000 mil podmorskiej żeglugi” jest włoski pisarz i scenarzysta Fabrizio Lo Bianco („La guerra di Toni”), natomiast rysunki wykonał związany z wydawnictwem Glénat Francesco Lo Storto.

W tym roku w serii ukażą się jeszcze komiksowe adaptacje powieści Marka Twaina – „Przygody Tomka Sawyera” oraz Waltera Scotta – „Ivanhoe”, a na 2023 rok planowane są adaptacje takich klasyków, jak „Biały kieł” Jacka Londona oraz „Wyspa skarbów” Roberta Louisa Stevensona.

Wydawnictwo Egmont nie po raz pierwszy sięga po komiksowe adaptacje literatury. Od kilku lat można czytać kryminały Agathy Christie w wersji obrazkowej, nie tak dawno ukazał się pierwszy tytuł w serii adaptacji arcydzieł literatury światowej – słynna „Rzeźnia numer pięć” Kurta Vonneguta w komiksowej wersji. Na szczególną uwagę zasługuje również cykl „Świat mitów”, w ramach którego na potrzeby komiksu adaptowane są najbardziej rozpoznawalne greckie (choć nie tylko) mity, od mitu o Dedalu i Ikarze po historię Edypa, od „Iliady” do „Odysei”.

Podaj dalej
Autor: ET