Czwartek, 24 czerwca 2021
Nowa książka prof. Joanny Goszczyńskiej

Nakładem warszawskiego wydawnictwa Elipsa ukazała się książka prof. Joanny Goszczyńskiej zatytułowana „Mroczne oblicze czeskiego modernizmu”.

Literatura czeska cieszy się wielkim powodzeniem w Polsce. Ukazuje się u nas bardzo wiele przekładów zarówno czeskiej klasyki, jak i książek z lat najnowszych. Świetnym podsumowaniem tego zjawiska jest wydana przez Bibliotekę Ziemi Morawskiej (Moravská Zemská Knihovna) w Brnie praca zatytułowana „Česká literatura v polských překladech (1989-2020)”, czyli „Czeska literatura w tłumaczeniach polskich (1989-2020)”. Autorką głównego tekstu w tym opracowaniu jest właśnie prof. Joanna Goszczyńska, bohemistka i slawistka, dyrektor Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej UW w latach 2008-2016. Artykuł prof. Joanna Goszczyńskiej zatytułowany jest „Przekłady literatury czeskiej w Polsce od roku 1989”.

Nowa książka prof. Joanny Goszczyńskiej poświęcona jest twórczości czeskich modernistów – zarówno z pierwszych dekad XX wieku, jak i z okresu międzywojennego. Zgodnie z tytułem, autorka skupia tu swoją uwagę na „mrocznym obliczu” tej literatury, czy może raczej na jej mrocznej stronie. Ów tytułowy mrok ma charakter podwójny – z jednej strony bowiem mowa tu o utworach eksplorujących ciemne, często skrywane przez jednostkę, doświadczenia związane z odkrywaniem prawdy o ludzkiej naturze czy te łączące się z kryzysem kultury, zawirowaniami politycznymi, przeżywaniem i bilansowaniem Wielkiej Wojny. Z drugiej – teksty, o których tu mowa, były często dotąd ukryte przed współczesnym czytelnikiem na skutek dominacji stereotypowego obrazu czeskiej literatury, jako zajmującej się przede wszystkim codziennością, przygodami „małego człowieka”, eksponującej humorystyczny stosunek do świata. Dla czytelnika polskiego jest to okazja nie tylko do wielu lekturowych odkryć, ale także – do skonfrontowania rozpoznań dotyczących literatury czeskiej z tym, co działo się w literaturze modernistycznej w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej (z recenzji prof. Ewy Paczoskiej).

 

Podaj dalej
Autor: (fran)