Piątek, 21 lipca 2023

Wydawnictwo Noir sur Blanc zapowiedziało, że w przyszłym roku wyda powieść graficzną „Imienia róży” Umberta Eco z ilustracjami Milo Manary.

Milo Manara to jeden z najbardziej znanych włoskich ilustratorów i rysowników. Zasłynął komiksami erotycznymi, ale jest również autorem popularnej sagi o Giuseppe Bergmanie.

Wybór twarzy głównego bohatera jest interesujący. Podczas gdy w filmie o tym samym tytule gra go Sean Connery, Milo Manara wolał Marlona Brano. “W słynnej filmowej wersji ‘Imienia róży’ – wyjaśnia Manara – Sean Connery jest potężną wizualnie postacią i teraz przeniknął głęboko do naszej wyobraźni, kiedy myślisz o głównym bohaterze, myślisz o Seanie Connerym. Dla mnie była to przeszkoda, a potem pomyślałem o innej przenikliwej osobowości w naszej wyobraźni, która miała pozytywną moc i również odpowiadała opisowi Wilhelma z Baskerville: tak przyszło mi na myśl postać Marlona Brando”.

„Imię róży” jest uważane za arcydzieło Umberto Eco, a także jedną z 15 najważniejszych książek XX wieku, z 55 mln sprzedanych egzemplarzy na całym świecie. Ogłoszenie wydania powieści w formie komiksu nastąpiło dokładnie 90 lat po premierze książki.

Oprócz historycznej adaptacji filmowej z 1986 roku, wyreżyserowanej przez Jeana-Jacquesa Annauda z Seanem Connerym w roli tytułowej, powieść Eco była przedmiotem adaptacji telewizyjnej wyprodukowanej przez RAI i wyreżyserowanej przez Giacomo Battiato z Johnem Turturro, Rupertem Everettem i Damianem Hardungiem.

Podaj dalej
Autor: ET